наука и технологија

Австралија потпиша договор со НАСА за испраќање ровер на Месечината

- Австралиската Влада денеска објави дека потпишала договор со НАСА да испрати ровер на Месечината во 2026 година

Islam Uddin   | 13.10.2021
Австралија потпиша договор со НАСА за испраќање ровер на Месечината

АНКАРА 

Австралиската Влада денеска објави дека потпишала договор со НАСА да испрати ровер на Месечината во 2026 година, јавува Агенција Анадолија (АА).

Во соопштението, австралиската вселенска агенција наведува дека според договорот, мал полуавтономен ровер од австралиско производство ќе биде вклучен во идните мисии на Месечината.

„Полуавтономниот ровер ќе се користи за да се демонстрира собирање лунарна почва (реголит), која содржи кислород (во форма на оксиди)“, велат од агенцијата.

„Користејќи посебна опрема што ќе биде испратена до Месечината со роверот, НАСА ќе има за цел да извлече кислород од реголитот. Ова е клучен чекор кон воспоставување одржливо човечко присуство на Месечината, како и поддршка на идните мисии на Марс“, додаде.

Проектот ќе биде поддржан преку програмата „Трејлблајзер“, под иницијативата на австралиската Влада „Месечината до Марс“, вредна 150 милиони долари.

„Мисијата ќе ги покаже водечките вештини и искуство на австралиската индустрија во светот во далечински операции и автономни системи“, се вели во соопштението.

Премиерот Скот Морисон, коментирајќи го новиот проект на неговата земја, рече дека мисијата на Австралија на Месечината ќе придонесе за раст на економијата на земјата во нејзиното закрепнување од Ковид-19 и ќе создаде повеќе работни места за Австралијците.

„Ова е неверојатна можност за Австралија да успее во глобалниот вселенски сектор и е централно за визијата на нашата Влада да обезбеди повеќе работни места и поголем удел во растечката економија на вселената“, рече Морисон во изјавата.

„До 2030 година, сакаме тројно да го зголемиме нашиот вселенски сектор - да додадеме 12 милијарди американски долари во нашата економија и да создадеме до 20.000 нови, висококвалификувани работни места, да обезбедиме повеќе можности за Австралијците и индустриите“, додаде тој.

Според премиерот, неговата влада инвестирала повеќе од 700 милиони долари во секторот за цивилен простор од јули 2018 година.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın