свет, Коронавирус

Русија: Бројот на случаи со Ковид-19 надмина 871.000

Според соопштението на рускиот Центар за контрола и спречување на ширењето на коронавирусот, во последните 24 часа во земјата откриени се 5.267 нови случаи на заразеност, со што вкупниот број на дијагностицирани случаи во Русија се зголеми на 871.894

Ali Cura   | 06.08.2020
Русија: Бројот на случаи со Ковид-19 надмина 871.000

МОСКВА

Во Русија бројот на починати од новиот вид коронавирус (Ковид-19) се искачи на 14.606, додека бројот на откриени случаи во земјата порасна на 871.894, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Според соопштението на рускиот Центар за контрола и спречување на ширењето на коронавирусот, во последните 24 часа во земјата откриени се 5.267 нови случаи на заразеност, со што вкупниот број на дијагностицирани случаи во Русија се зголеми на 871.894.

Во последните 24 часа Ковид-19 е причина за смртта на уште 116 лица. Со ова, вкупната бројка на починати во земјата порасна на 14.606.

Оздравеа уште 7.331 лице, со што вкупната бројка на оздравени од почетокот на епидемијата во земјата се искачи на 676.357.

Во Русија направени се над 29 милиони и 700 илјади тестирања за Ковид-19.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın