свет, Коронавирус

Гутереш: Ковид-19 предизвика најголема криза по Втората светска војна

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денес изјави дека вирусот Ковид-19 претставува најпредизвикувачка криза со која човештвото се соочува по Втората светска војна

Servet Günerigök   | 01.04.2020
Гутереш: Ковид-19 предизвика најголема криза по Втората светска војна

ВАШИНГТОН

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денес изјави дека вирусот Ковид-19 претставува најпредизвикувачка криза со која човештвото се соочува по Втората светска војна, јавува Агенција Анадолија (АА).

Шефот на ОН покрена нов план за да се спротивстави на социо-економските ефекти на пандемијата на коронавирусот и го повика светот да „дејствува заедно за да се намали ударот врз луѓето“.

Тој рече дека вирусот претставува стрес за сите во светот и има економски ефекти што би довело до рецесија.

„Комбинацијата на двата факти и ризикот што придонесува за засилена нестабилност, засилени немири и засилен конфликт ... нè натера да веруваме дека ова е навистина најпредизвикувачката криза со која се соочуваме по Втората светска војна“, рече тој.

Гутереш повика на „посилен и поефективен одговор“ против уништувачкото влијание на вирусот, велејќи дека тоа е можно само „доколку сите се здружат и ако ги заборават политичките игри и сфатат дека во прашање е човештвото“.

Според Меѓународната организација на трудот на ОН (ILO), ќе бидат укинати 5 до 25 милиони работни места, а САД ќе изгубат 860 милијарди долари до 3,4 трилиони американски долари од приход од трудот.

Конференцијата на ООН за трговија и развој (UNCTAD) предвидува намалување на притисокот од 30% до 40% врз глобалните странски директни инвестиции, додека Светската туристичка организација (UNWTO) забележа пад од 20% до 30% кај меѓународните пристигнувања.

Во светот има повеќе од 838.000 заразени лица и повеќе од 41.000 смртни случаи предизвикани од последици на заразеност со Ковид-19.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın