свет, Коронавирус

Во Русија за 24 часа евидентирани 15.700 нови случаи на Ковид-19

Во Русија досега направени се над 55,1 милион тестирања за Ковид-19

Dmitri Chirciu   | 21.10.2020
Во Русија за 24 часа евидентирани 15.700 нови случаи на Ковид-19

МОСКВА (АА) - Во Русија бројот на починати од новиот тип коронавирус (Ковид-19) се искачи на 24.952, додека бројот на дијагностицирани случаи во земјата порасна на 1.447.335, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Според соопштението на рускиот Центар за контрола и спречување на ширењето на коронавирусот, во последните 24 часа во земјата откриени се 15.700 нови случаи на вирусот.

Со ова, вкупниот број на дијагностицирани случаи се зголеми на 1.447.335.

Во последните 24 часа од Ковид-19 починаа уште 317 лица. Со ова, вкупната бројка на починати во земјата порасна на 24.952.

Оздравеа уште 10.952 лицa, со што вкупно оздравени од почетокот на епидемијата во земјата се 1.096.560 лица.

Во Русија направени се над 55,1 милион тестирања за Ковид-19.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın