свет, Коронавирус

Во Германија забележан најголемиот пораст на бројот на новите случаи на Ковид-19 од мај

Според податоците објавени на интернет-страницата на Институтот „Роберт Кох“, во последните 24 часа откриени се 1.147 случаи со овој вирус

Cüneyt Karadağ   | 07.08.2020
Во Германија забележан најголемиот пораст на бројот на новите случаи на Ковид-19 од мај

БЕРЛИН

Во Германија, во последните 24 часа откриени се уште 1.147 случаи со новиот вид коронавирус (Ковид-19), со што вкупната бројка на откриени случаи во земјата порасна на 214.214, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Според податоците објавени на интернет-страницата на Институтот „Роберт Кох“, во последните 24 часа откриени се 1.147 случаи со овој вирус.

Со оваа бројка, во Германија е регистриран најголемиот пораст од мај досега.

Во земјата од Ковид-19 досега починаа 9.183 лица, додека бројот на излекувани изнесува 195.900.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın