Балкан

Дачиќ ги распиша претседателските избори во Србија за 3 април

„На сите учесници на изборите им посакувам среќа и многу гласови; на крајот народот ќе биде врховен судија“, рече Дачиќ.

Andelija Stojkovic  | 02.03.2022 - Обновена : 03.03.2022
Дачиќ ги распиша претседателските избори во Србија за 3 април Фото: Miloš Miškov/AA

БЕЛГРАД (АА) ‒ Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, денеска ги распиша изборите за претседател на Србија за 3 април годинава, кога ќе се одржат и парламентарните избори, јавува Агенција Анадолија (АА).

Како што рече Дачиќ, ова се редовни избори за претседател, се распишуваат 90 дена пред истекот на мандатот на претседателот, а кампањата мора да трае најмалку 30 дена, за да има доволно време.

Тој посочи дека денеска почнуваат изборните активности, а рокот за пријавување на листите за парламентарните избори и кандидатите за претседателските избори е 12 март на полноќ.

„На сите учесници на изборите им посакувам среќа и многу гласови; на крајот народот ќе биде врховен судија“, рече Дачиќ.

Досега некои листи ги објавија своите кандидати ‒ најголемата опозициска групација Обединета Србија како свој кандидат го најави поранешниот началник на Генералштабот на војската на Србија, Здравко Понош, зелено-левичарската коалиција МОРАМЕ ‒ професорката на Факултетот за биологија, Билјана Стојковиќ, која е и граѓански активист.

Партиите кои се на власт ‒ Социјалистичката партија на Србија и Српската напредна партија планираат да поддржат еден кандидат, а тоа треба да биде актуелниот претседател на Србија, Александар Вучиќ, но истакнаа дека тоа ќе се знае по седницата на партиските органи на СНС.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.