Балкан, Коронавирус

Во Црна Гора е прогласен крај на епидемијата на Ковид-19

Националното координациско тело за заразни болести објави дека одлуката е донесена на предлог на Институтот за јавно здравје на Црна Гора.

Samir Kajoševic   | 02.06.2020
Во Црна Гора е прогласен крај на епидемијата на Ковид-19

ПОДГОРИЦА

Во Црна Гора е прогласен крај на епидемијата на Ковид-19, јавува Агенција Анадолија (АА).

Националното координациско тело за заразни болести објави дека одлуката е донесена на предлог на Институтот за јавно здравје на Црна Гора.

„Во Црна Гора се прогласува крај на епидемијата на Ковид-19. Ова е резултат на повеќемесечните напори на сите во системот и нашите граѓани. Благодарам на довербата! Некои мерки ќе бидат укинати, но бидејќи пандемијата сѐ уште трае во светот, остануваат на сила мерките против импортацијата на вирусот,“ изјавија од Националното координациско тело.

Одлуката за прогласување крај на пандемијата е донесена откако во Црна Гора 28 дена немаше нови случаи на коронавирус. Од почетокот на епидемијата во таа земја со Ковид-19 беа заразени 324 лица, од кои девет починаа.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın