Балкан, Коронавирус

Во Косово починаа 14, регистрирани 639 нови случаи на Ковид-19

Од коронавирусот во Косово оздравеа вкупно 23.754 лица. Моментално има 13.688 активни случаи.

Agim Sulaj   | 28.11.2020
Во Косово починаа 14, регистрирани 639 нови случаи на Ковид-19

ПРИШТИНА

Во Косово како последица на новиот вид коронавирус (Ковид-19) во изминатите 24 часа починаа 14 пациенти, со што вкупниот број смртни случаи во земјата порасна на 989, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Информацијата преку соопштение ја потврди Националниот институт за јавно здравје на Косово.

Во соопштението се вели дека се дијагностицирани уште 639 нови случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заразени со коронавирусот во земјата од почетокот на епидемијата се искачи на 38.431.

Во последните 24 часа во Лабораторијата за молекуларна микробиологија се направени 1.565 тестирања за Ковид-19, а од почетокот на епидемијата во Косово реализирани се вкупно 141.264 тестирања.

Од коронавирусот во Косово оздравеа вкупно 23.754 лица. Моментално има 13.688 активни случаи.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın