Tokio 2020: SAD i Slovenija u polufinalu košarkaškog turnira

Sjedinjene Američke Države u četvrtfinalu savladale Španiju sa 95:81, dok je Slovenija protiv Njemačke slavila rezultatom 94:70

Dejan Maksimovic  | 03.08.2021 - Update : 04.08.2021

Sarajevo

Košarkaške reprezentacije Sjedinjenih Američkih Država i Slovenije jutros su izborile plasman u polufinale košarkaškog turnira na Olimpijskim igrama u Tokiju, javlja Anadolu Agency (AA).

U derbiju četvrtfinala selekcija SAD-a odigrala je sjajnu utakmicu protiv Španije. Nakon potpuno izjednačenog prvog poluvremena, koje je završilo s neriješenih 43:43, Amerikanci su u nastavku preuzeli kontrolu nad utakmicom. Treći period igre su otvorili furiozno i brzo došli do dvocifrene razlike (58:47). Nešto kasnije otišli su i na plus 16 (65:49), ali su i potom dozvolili rivalu da se do kraja treće četvrtine donekle vrati u utakmicu (63:69). Ipak, u posljednjoj četvrtini nije bilo nikakve dileme, kada je tim koji s klupe vodi Gregg Popovich, napravio novi seriju za prednost od 15 poena (81:66). Do kraja Španci nisu uspjeli ugroziti veliku prednost Amerikanaca, koji su slavili rezultatom 95:81. SAD je do trijumfa predvodio Kevin Durant sa 29 poena, dok je na drugoj strani fenomenalan bio Ricky Rubio sa 38 poena.

U prvom četvrtfinalnom duelu dana Slovenija je očekivano slavila protiv Njemačke sa ubjedljivih 94:70. Ponovo je sjajnu partiju odigrao Luka Dončić, koji je ubacio 20 poena uz osam skokova i 11 asistencija. No, najefikasniji Slovenac bio je Zoran Dragić sa 27 poena. U poraženom sastavu Maodo Lo ubacio je 11, a Niels Giffey 11 poena.

U preostala dva četvrtfinalna duela sastaju se Italija – Francuska i Australija – Argentina.

Amerikance u polufinalu čeka ogled sa boljim iz ogleda Australaca i Argentinaca, dok će Slovenci na megdan pobjedniku susreta Italijana i Francuza.