Kultura i Umjetnost

U Zagrebu proglašeni pobjednici takmičenja u učenju Kur'ana

U kategoriji hifza cijelog Kur'ana prvo mjesto osvojio je Sina Tabahi iz Irana kojem je uručena i posebna nagrada "Fadil Fazlić", a u kategoriji hifza 15 džuzeva prvo mjesto je osvojio Muhamed Usama iz Francuske

Gorana Jakovljevic  | 25.09.2021 - Update : 26.09.2021
U Zagrebu proglašeni pobjednici takmičenja u učenju Kur'ana Foto: MINA

Zagreb

Svečanim proglašenjem pobjednika danas je nakon podne namaza u Zagrebačkoj džamiji zatvoreno 27. međunarodno takmičenje u učenju Kur'ana, javlja Anadolu Agency (AA).

U kategoriji hifza cijelog Kur'ana prvo mjesto osvojio je Sina Tabahi iz Irana kojem je uručena i posebna nagrada "Fadil Fazlić", drugo mjesto je Hamza Fahzi iz Malezije, dok je treće mjesto osvojio Ahmed Bešir iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD).

U kategoriji hifza 15 džuzeva prvo mjesto je osvojio Muhamed Usama iz Francuske, drugo Malik Bajrić iz BiH, a treće Hamdo Solo iz BiH.

Takmičenje je organizovao Mešihat Islamske zajednice u Hrvatskoj i Medžlis Islamske zajednice (MIZ) Zagreb uz podršku s Ministarstva vakufa i islamskih poslova Države Katar.

Svečanosti su prisustvovavali reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović, muftija zagrebački akademik Aziz ef. Hasanović, muftija ljubljanski i predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Sloveniji Nevzet ef. Porić, muftija za Sjevernu Ameriku Sabahudin ef. Ćeman, reis u Sjevernoj Makedoniji Šaćir ef. Fetahu, te brojni drugi imami i istaknuti gosti.

U ime organizatora prisutnima su se obratili Halid Jasin iz Katara i predsjednik Ocjenjivačke komisije kurra-hafiz Aziz ef. Alili, koji je predstavio rezultate takmičenja i istakao da o kvaliteti učača dovoljno govori činjenica da je 18 od 25 takmičara u kategoriji hifza osvojilo više od 95 bodova.

Prethodna dva dana u Islamskom centru u Zagrebu posjetitelji su imali priliku uživati u učenju Kur'ana od vrsnih učača, njih 34 iz 25 zemalja, a takmičenje se prenosilo i putem YouTube kanala Islamske zajednice u Hrvatskoj.

Na internet stranici Anadolu Agency (AA) objavljen je samo dio sadržaja vijesti koje su putem našeg Sistema protoka vijesti (HAS) dostupne korisnicima. Molimo da nas kontaktirate za pretplatu.