Euro
6.39
Dolar
5.76
BIST 100
95,394.24
Altın
1,499.13
Yaşam

İstanbul Boğazı'nda Arap turistlere özel tekne gezisi

Arap turistler için Boğaz'da, geleneksel Arap kültürünün de yansıtıldığı özel tekne gezileri gerçekleştiriliyor.

Etem Geylan   | 11.01.2019
İstanbul Boğazı'nda Arap turistlere özel tekne gezisi

Istanbul

İSTANBUL - Etem Geylan

Son yıllarda tatil için daha çok Türkiye'ye geldiği gözlenen Arap turistlerin ilgisini çekmek için farklı organizasyonlar düzenleniyor.

Bu organizasyonlardan biri de Boğaz'da 21.00-00.00 arasında özellikle Arap turistler için yapılan tekne turları.

Filistin, Bahreyn, Kuveyt gibi Arap ülkelerinden gelen turistler, turların yapıldığı teknelerde ellerinde kılıç olan animasyon ekibince karşılanıyor.

Kabataş'tan saat 21.00 civarında hareket eden ve Boğaz'ı turlayan teknelerde konuklara Arap mutfağından yemekler ikram ediliyor.

Tur kapsamında saat 00.00'a kadar çoğunluğu Suriye'den gelen Arap sanatçılar popüler şarkılar seslendiriliyor, Arap halk dansları ve skeçler sergileniyor. Gösterilerde Türk-Arap dostluğu da vurgulanıyor.

Program, Orta Doğu'daki çatışmaları, çekilen çileleri ve gözyaşını anlatan, Müslümanların barış içinde ortak bir yaşam kurma özlemini dile getiren dramatik bir tiyatro oyunuyla sona eriyor.

"Bu yıl aşırı ilgi var"

İstanbul Boğazı'nda 8 yıldır kaptanlık yapan Murat Çelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaptanlık diploması aldıktan sonra Boğaz'daki gezi teknelerinde çalışmaya başladığını söyledi.

Yabancı müşterilere hitap eden turistik turlarda görev aldığını aktaran Çelen, "Arap turistlere 4 yıldan beri hizmet ediyoruz. 4 yıl önce teknemizi kiraya verdik. Arap turistlerin yoğunluğu dolayısıyla dolu gidiyoruz. Özellikle bu yıl aşırı bir ilgi var. Kat kat arttı. Belki de Türkiye'ye bu kadar Arap turist gelmemiştir. Çok dolu bir sezon geçirdik. Gelecek sezon ilginin daha da artacağını düşünüyorum." dedi.

Arap turistlere yönelik tekne turu organizasyonu gerçekleştiren, kendisi de folklor gösterilerinde sahneye çıkan Muhammed Rıfai ise Suriye'deki çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye sığındıklarını anlattı.

Suriye'de de sünnet, düğün gibi organizasyonlar yaptıklarını ifade eden Rıfai, Şam'daki gösteriyi Boğaz'da tur yapan tekneye taşıdıklarını ifade etti.

Güvertedeki "deve" heykelinin ve Noel Baba figürünün de ilgi gördüğünü aktaran Rıfai, "Arabistan'da deve kullanıyorlardı. Noel Baba'yı da koyduk. Çünkü Hristiyan konuklarımız da oluyor. Aramızda hiçbir farkın olmadığını göstermek istedik." şeklinde konuştu.

Rıfai, Türk halkına ve devletine bu işi yapabildikleri için minnettar olduklarını sözlerine ekledi.

"Allah razı olsun Türk halkından da devletinden de"

Teknede Türkçe ve Arapça şarkılar seslendiren, skeçte oynayan ve garsonluk yapan Halepli Türkmenlerden Muhammed Abdo ise 5 yıl önce zorlu bir yolculuk sonucunda Türkiye'ye geldiğini anlattı.

Burada çalışmaktan mutlu olduğunu dile getiren Abdo, "Benim mesleğim aslında terzilik. Ancak burada su tesisatçılığı gibi işler yaptım. Züccaciyede çalıştım. Orada işi bıraktıktan sonra bu işe başladım. Teknede bir gösteri yapıyorum. Eskiden bizim bir sanatçımız vardı buradaki Şaban karakteri gibi filmleri vardı. Onun gösterisini yapıyorum." diye konuştu.

Çok kazanmadığını ancak kazandığı paranın kendisine yettiğini aktaran Abdo, "Kirayı verdikten, faturayı ödedikten sonra daha fazla paraya gerek yok." dedi.

Türk halkına ve devletine teşekkür eden Abdo, "Bizi aldığı için çok teşekkür ediyorum. Türkiye sadece Suriyelilere değil Irak, Filistin her yere yardım ediyor. Allah razı olsun Türk halkından da devletinden de." ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın