Dolar
16.12
Euro
17.25
Altın
1,860.65
ETH/USDT
1,960.00
BTC/USDT
29,364.00
BIST 100
2,375.00
Yaşam

Denizlili aşçı Moğolistan’da açtığı lokantayla Türk mutfağını sevdiriyor

Moğolistanlılar Bayan-Ölgi bölgesinde hizmet veren lokanta sayesinde Türk yemeklerini tatma fırsatı buluyor.

Yusuf Batı   | 13.01.2022
Denizlili aşçı Moğolistan’da açtığı lokantayla Türk mutfağını sevdiriyor

Bayan-Olgiy

Denizli'nin Pamukkale ilçesinden 1998 yılında Moğolistan'a yerleşen ve burada Moğolistanlı bir kadınla evlendikten sonra lokanta işletmeye başlayan Abdullah Aytan, her geçen gün daha fazla Moğolistanlının Türk yemeklerine ilgi gösterdiğini söyledi.

Daha çok Türk mutfağına yönelik yemek yapan ancak talebe göre Kazak ve Moğol mutfağına da yer verdiğini belirten Aytan, "Buranın insanı et ve et ürünlerini sevdiği için Türk mutfağımızda olan Adana ve Urfa kebap, sulu yemek çeşitlerimizi müşterilerimize sunuyoruz. Moğolistanlılar Türk mutfağını çok sevdi ve büyük teveccüh var." diye konuştu.

Lokantada 25 personelle hizmet verdiklerini vurgulayan Aytan, "Restoranımız yerli ve yabancı turistlere hizmet veriyor. Mekanımız daha çok orta ve üst seviyeye hitap ediyor. Kazakistan Başbakanı'nı, Moğolistan Cumhurbaşkanı'nı ve bakanlarını ağırladık." dedi.

Restoranın Türk damak zevkinin yanı sıra Türk kültürünün de tanıtılmasına katkı sağladığını ifade eden Aytan, "İnsanlar burada daha çok Türkleri, Türk mutfağını tanımış oluyor. Yerli ve yabancı turistlere Türk kültürünü ve geleneklerini anlatıyoruz." ifadelerini kullandı.
Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın