Euro
10.13
Dolar
8.57
BIST 100
1,359.55
Altın
1,800.05
Gündem

STK'lardan ADD'nin 27 Mayıs paylaşımına tepkiler sürüyor

Konya STK Platformu Başkanı Muhsin Görgülügil, "Bundan sonra ordu, darbe ve ihtilallere prim vermeyecektir. Milletin seçmiş olduğu iktidarlar seçimle iş başına gelir ve seçimle de iktidardan gider. Kimse bunu darbe ile yapmaya kalkışmasın." dedi.

Engin Özekinci   | 28.05.2018
STK'lardan ADD'nin 27 Mayıs paylaşımına tepkiler sürüyor Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Muhsin Görgülügil

Konya

KONYA

Atatürkçü Düşünce Derneğinin (ADD), 27 Mayıs ile ilgili paylaşımına Konya'daki bazı STK'lar tepki gösterdi.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Platformu Başkanı Muhsin Görgülügil, Adnan Menderes'i yargılayan mahkemelerin hiçbir itibarı olmadığının tescil edildiğini söyledi.

Türkiye'de darbeler döneminin sona erdiğini dile getiren Görgülügil, şöyle konuştu:

"Milletin iktidarına karşı her zaman darbe denemeleri yapılmıştır. Ancak ihtilaller ve darbeler dönemi bitti. AK Parti 2007'de e-muhtıra olayı ile karşılaştı. Ancak iktidarın gücü ve kuvveti ortaya çıkınca geri çekilmek zorunda kaldılar. Daha sonra ihtilalden farklı olarak 15 Temmuz'da FETÖ darbesiyle karşılaştık. İnşallah bundan sonra ordu, darbe ve ihtilallere prim vermeyecektir. Milletin seçmiş olduğu iktidarlar seçimle iş başına gelir ve seçimle de iktidardan gider. Kimse bunu darbe ile yapmaya kalkışmasın. Bu tür paylaşımların hiçbir karşılığı yoktur. Dış güçlerin içerideki payandalarının yaptıkları artık netice vermeyecektir. Artık darbe yapamayacaklarını bildikleri için döviz gibi ekonomik argümanlarla sıkıştırmayı deniyorlar."

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkanı Ecevit Öksüz de paylaşımı üzülerek okuduğunu ifade etti.

"Şaşırtıcı ve üzücü bir durumdur"

Demokratik bir seçimle iş başına gelen iktidara karşı yapılan darbeyi övmenin ve meşru göstermeye çalışmanın darbeci bir zihniyet olduğunu aktaran Öksüz, şunları kaydetti:

"Milletin iradesine ipotek koymayı maharet sayan bu zihniyetin yaklaşımı tarihin karanlık sayfalarında kalmış acı hatıralardır. Adında Atatürk ve düşünce kelimelerini barındıran, hukuk karşısında sivil toplum kuruluşu hüviyeti ile anılan bir kurumun darbeleri öven paylaşımlarda bulunması şaşırtıcı ve üzücü bir durumdur. Ancak, ilgili kurumun tarihine baktığımızda sivilleşme adına çok da masum olmadığını, darbe seviciliği, destekçiliği konusunda deneyimli olduklarını görürüz. 28 Şubat'a alkış tutan ve yaşanılan zulümlere hem organizatörlük hem de taşeronluk yapan bu ve benzeri kurumları milletimiz gayet iyi bilmektedir."

Öksüz, "Anlaşılmaktadır ki; Atatürkçü Düşünce Derneği bir sivil toplum kuruluşu olmaktan öte rol üstlenmenin, milletin dini ve değerleri ile savaşmanın merkezi olmak istemekte, bu isteğini de farklı yöntemlerle açığa vurmaktadır." dedi.

Sakarya'daki bazı sivil toplum kuruluşlarından kınama

Milli Eğitimciler Birliği Derneği (MEB-DER) Başkanı Ali Akıllı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin darbelerden çektiği kadar hiçbir şeyden çekmediğini söyledi.

Akıllı, Peygamber ocağı olarak bilinen, milletini devletini tehlikelerden korumaktan başka görevi olmayan ordunun halk tarafından seçilmiş devlet yönetimine müdahale etmesinin ne demokraside bir yeri ne de millette bir karşılığının olduğunu belirtti.

Bu milletin kendi değerlerinden yoksun, halktan kopuk, geçmişinden rahatsız olanları asla bağrına basmayacağını ifade eden Akıllı, "Atatürkçülük şemsiyesi altında Mustafa Kemal’in de düşünceleriyle tamamen zıt bir şekilde yapılan açıklamalar 'nereden baksan tutarsızlık, nereden baksan alçakça' dizlerini akla getiriyor. Devletimiz nasıl darbeye ve darbecilere karşıysa, darbe çığırtkanlığı yapanlara ve övenlere de önlem almalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle Türk Silahlı Kuvvetlerimizin adını da kullanarak yapılan açıklamaları kınıyor, yetkilileri göreve davet ediyorum." diye konuştu.

 "Bu millet 15 Temmuz'da tekrar vesayet altına girmeyeceğini ortaya koydu"

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen de 27 Mayıs'ın Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir cuntanın dönemin seçilmiş Başbakanına ve hükümetine karşı yaptığı, kökleri dışarıda işbirlikçilerinin ise içeride birlikte hareket ettiği net bir darbe olduğunu vurguladı.

Her darbenin olduğu gibi bu darbenin de mağduru millet ve memleket olduğunu dile getiren Mengen, şunları kaydetti:

"Lakin üzücü olan ise askerlik ile siyasetin bir arada olmayacağını bizzat kendisi uygulamasında göstermiş olan ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ismini taşıyan bir sözde derneğin darbe sevicilik yapıyor olmasıdır. Ben buradan yetkililere sesleniyorum. Milletin bağrından doğan ve ülkenin milli mücadelesine önderlik yapmış, bir ülkenin bir milletin değeri haline gelmiş bir kişinin, bu şekilde bir suistimalle gündeme gelmesinin engellenmesini istiyorum." 

İHH Sakarya Şube Başkanı Sebahattin Aydın da 90 yıldır askeri vesayet altında yaşatılmak zorunda kalan bu milletin 15 Temmuz gecesi tekrar vesayet altına girmeyeceğini canlarını hiçe sayıp şehadete koşarak en net şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

Kökü dışarıda birtakım mihrakların 27 Mayıs'ta millete hizmet etmesi, vatanı ve milletini koruması gereken ordunun içindeki birtakım sefil çeteleri kullanarak millet iradesine ağır bir darbe vurulduğunu ifade eden Aydın, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yine 28 Şubat döneminde irade-i milliyeyi ortadan kaldırma görevi verilmiş askeri üniformalı çeteler ve onların sivil toplum görünümlü uzantıları bugünlerde yeniden adeta ordu içerisinde fitne çıkarmak ve milli iradeye darbe vurmak istemekte ve bunu yaptıkları açıklamalarla ortaya koymaktadırlar. 28 Şubat artığı bu ve benzeri kurumların akıl ve izandan yoksun açıklamalarını kınıyoruz."

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın