Dolar
16.41
Euro
17.54
Altın
1,849.75
ETH/USDT
1,926.50
BTC/USDT
29,684.00
BIST 100
2,431.73
Gündem

MEB'den 'otizmli çocukların yuhalandığı' iddiasına soruşturma

Aksaray Valiliğinden, Mehmetçik İlkokulunda otizmli öğrencilerin "yuhalandığı" iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirildi. MEB, olayın soruşturulduğunu açıkladı.

Zekeriya Karadavut, Adem Koçak   | 07.11.2019
MEB'den 'otizmli çocukların yuhalandığı' iddiasına soruşturma

Aksaray

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, Aksaray'da bir okulda "otizmli öğrencilerin yuhalandığı" iddialarına ilişkin soruşturma başlatıldı. 

Bakanlıktan, "Aksaray'da özel eğitim sınıflarının kapatılmasını isteyen veliler otizmli öğrencileri yuhaladı" başlıklı haberle medyaya yansıyan olayla ilgili açıklama yapıldı. 

MEB müfettişleri tarafından olaya ilişkin inceleme ve soruşturma başlatıldığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Söz konusu okulumuzda özel eğitim sınıfı uygulamasının gerektirdiği hassasiyetler dikkate alınarak okul içerisindeki alanlarda ilgili düzenlemeler yapılmış olup, eğitim öğretim faaliyetleri devam etmektedir. Aksaray Rehberlik Araştırma Merkezi uzmanları tarafından okul velilerimiz için özel eğitim kapsamındaki öğrencilerimizle ilgili bilgilendirme çalışmaları başlatılmıştır."

Valilik yalanladı

Aksaray Valiliğinden, yapılan yazılı açıklamada, Aksaray Merkez Mehmetçik İlkokulunda 32 derslik olduğu, 42'si özel eğitim öğrencisi olmak üzere toplamda 334 öğrencinin öğrenim gördüğü belirtildi.

Özel eğitim öğrencilerinin okulda 5 yıldır öğrenime devam ettiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bazı medya organlarında yayımlanan 'Aksaray'da otizmli çocuklar yuhalandı' haberi gerçeği yansıtmamaktadır. Çocuklar okulda normal eğitim öğretime devam etmektedir. 2020 yılı yatırım programında 12 derslikli bir özel eğitim okulu planlanmış olup konu ile ilgili gerekli inceleme başlatılmıştır."

Otizm derneğinden Vali Mantı'ya ziyaret

Aksaray Otizm Dayanışma Dernek Başkanı Neriman Gün ve dernek yöneticileri Aksaray Valisi Ali Mantı'yı ziyaret etti.

Gün ve beraberindeki otizmli çocukların velileri, Vali Mantı'ya Mehmetçik İlkokulunda otizmli öğrencilerin "yuhalandığı" iddialarıyla ilgili bilgi verdi.

Mantı, burada yaptığı açıklamada, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını, konunun yakın takipçisi olduğunu söyledi.

Mehmetçik İlkokulundaki 32 derslikte 42'si özel eğitim öğrencisi olmak üzere 334 öğrencinin eğitim gördüğünü aktaran Mantı, şunları dile getirdi:

"Okulda otizmli çocuklarımız 5 yıldır eğitim görüyor. Özel eğitim görecek çocuklar için 2020 yılı yatırım programında 12 derslikli okul yapımı yer alıyor. Ancak böyle üzücü bir olayın 5 yıl sonra yaşanması dikkatli incelenmesi gereken bir konu. Ailelerin bu konuda her zaman yanında olacağız. Bu çocuklarımızın ilgiye, sevgiye sosyalleşmeye, tatbiki eğitime ihtiyacı var. Kaldı ki 5 yıl bu okulda eğitim gören çocuklarımız şimdi böyle bir konu ile gündeme geliyor." 

Neriman Gün ve dernek üyeleri de Vali Mantı'ya teşekkür ederek, konu ile yakından ilgilenmesinden ve kendilerini dinleyerek konunun takipçisi olacağını belirtmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

- "Okulda eğitim devam ediyor" 

Öte yandan derneğin Denetim Kurulu Başkanı Ergül Arık, okul bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, otizmli çocukların ailelerinin sorunları için burada olduklarını söyledi.

Bu olayların okuldaki diğer öğrencilerin aileleri tarafından otizmli çocukların gönderilmesi çabaları olduğunu iddia eden Arık, şöyle dedi:

"Bu çocukların bu okulda eğitim görmesini devam etmesini istiyoruz. Çocukların eğitim haklarının ellerinden alınmamalarını istiyoruz. Bu sene yönetim değişmiş, yönetim değiştikten sonra veliler kışkırtılmaya başlanmış. Mahalle muhtarı devreye girmiş. Milli Eğitim Müdürümüz Hacı Ömer Kartal sağolsun bizimle birlikte geldi buraya. 50 öğrenci varmış yıldırma politikalarıyla şu anda 19 öğrenci kalmış. Yıldırma politikalarıyla çocukları uygulama okullarına göndermişler."

Dernek ve aileler olarak Mantı'ya teşekkür ettiklerini dile getiren Arık, "Okuldaki son durum eğitim devam ediyor. Bazı propaganda yapmak isteyenler ortalığı kızıştırmak için zaten velilerin hassas durumlarını kullanarak birtakım açıklamalar yapıyor." diye konuştu.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.