Dolar
18.09
Euro
18.25
Altın
1,758.21
ETH/USDT
1,850.00
BTC/USDT
23,218.00
BIST 100
3,020.01
Gündem, arşiv

Kamuda başörtüsüne özgürlük geldi

"Demokratikleşme Paketi" kapsamında kamuda başörtüsüne özgürlük sağlayan düzenleme Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

08.10.2013
Kamuda başörtüsüne özgürlük geldi

ANKARA/KONYA/ANTALYA

"Demokratikleşme Paketi" kapsamında kamuda başörtüsüne özgürlük sağlayan düzenleme Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Kamuda başörtüsü yasağının, "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik"in Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle kaldırılmasının ardından, Konya'da bazı kamu çalışanları mesaiye başörtüsüyle geldi.

Memur-Sen İl Temsilcisi Latif Selvi, Konya Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürlüğü'nde yaptığı açıklamada, başörtüsünün kamuda serbest bırakılmasıyla tarihi bir gün yaşandığını söyledi.

Fikir ve inanç özgürlüğü çerçevesinde, kadına karşı yapılan ayrımcılıkla da mücadele ettiklerini belirten Selvi, "Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklikle kadın ayrımcılığı ve çalışma barışını zedeleyen soruna çözüm getirilmiş oldu. Yıllardır verdiğimiz mücadelenin karşılığı alındı. Kıyafet tartışmalarından yıpranan kadınların mağduriyeti giderilmiş oldu" dedi.

"Başörtüsüyle mesaiye gelememiş olmanın ızdırabını yaşıyordum"

SGK çalışanı Kübra Aydın, kurumda başörtülü çalışmanın heyecanını yaşadığını söyledi. Yapılan düzenlemenin yıllardan beri beklediği değişiklik olduğunu vurgulayan Aydın, şöyle konuştu:

"Beni mutlu eden bir gelişmedir. 20 yıldır kamuda çalışıyorum. Her gün başımı açıp çalışmaktan dolayı çok üzülüyordum. Başörtüsüyle mesaiye gelememiş olmanın ızdırabını yaşıyordum. Şimdi çalıştığımız kurumlara başörtümüzle rahatça girip çıkacağız. Olmasını istediğimiz bir değişiklikti. Çok mutluyum. İnsanların kılık kıyafetiyle değerlendirilmesinden rahatsız oluyorum. Herkesin yaptığı işle değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Başörtüsü takanlar ve takmayanlar arasında hiçbir ayrımcılık yok. Emeği geçenlere çok teşekkür ederim."

Birgül Ünlü de başörtüsüyle çalışmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek, "Başbakanımızdan bu konuda değişiklik yapılacağını öğrendiğimde, sanki dünyanın yükü üzerimden inmişti. Bugünden itibaren başörtüsüyle çalışıyoruz. Çok heyecanlıyız" ifadelerini kullandı.

Sevilay Akoğul ise kamuda başörtüsüne getirilen özgürlüğün gururunu yaşadığına işaret ederek, "Huzur ve barış içerisinde, ayrımcılık yapılmadan kamu kurumlarında hep birlikte çalışacağız. Başörtüsü takan mesai arkadaşlarıma yapılanlardan rahatsızlık duyuyordum. İnşallah tekrarını yaşamayız" diye konuştu.

Kendimi özgür hissediyorum 

Yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle kaldırılmasının ardından öğretmenler de derslerine başörtüsüyle girmeye başladı.

Merkez Muratpaşa ilçesindeki Yavuz Selim Lisesi'nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yapan Gülderen Gültekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başörtülü şekilde derse girebildiği için çok mutlu olduğunu söyledi. 16 yıllık öğretmenlik hayatının en değerli gününü yaşadığını dile getiren Gültekin, başörtüyü yaşam tarzı olarak benimsemiş insanlar için çok anlamlı bir günü yaşadıklarını kaydetti. 

Yadırganmadan ve kimsenin bakan gözleri olmadan rahat bir şekilde okula gelmenin çok güzel olduğunu ifade eden Gültekin, "Kendimi çok özgür hissediyorum. Okula girerken başörtümü çıkartmamak ve okul bitişinde yeniden takmak zorunda kalmamak büyük nimetmiş. Başörtümü taktığım zaman da çıkardığım zaman da aynı insanım. Öz güvenim yerine geldi. Öğretmenliği daha bir keyifle yapar hale geldim. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Gültekin, yasağın kalkmasıyla kadınların arasındaki eşitsizliğin de ortadan kalktığını vurguladı.

İzmir'de de bazı öğretmenler derse başörtüsüyle girdi

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü, Resmi Gazete'de yayımlanan değişikliği tüm okul ve kurumlara tebliğ etti. Bunun ardından bazı öğretmenlerin derslere başörtüsü ile girdiği görüldü.

Yönetmelikten duydukları mutluluğu dile getiren öğretmenler, değişikliğin kendilerini rahatlattığını söyledi. Değişiklik öncesi derse başörtüsünü çıkararak girmek ya da peruk kullanmak zorunda kaldıklarını aktaran kimi öğretmenler ise düzenlemeden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Konuyla ilgil yazılı açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen İzmir Şube Başkanı Abdurrahim Şenocak da kılık, kıyafet ve öğrenci andıyla ilgili düzenleme sayesinde "Türkiye'nin, vatandaşına ikinci sınıf muamelesi yapma ayıbından kurtulduğunu" belirtti.

Resmi Gazete'de yayınlanan düzenleme

"Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik" ile “2/9/1925 tarihli ve 2413 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”ın yürürlüğe konulması; Bakanlar Kurulu’nca 4/10/2013 tarihinde kararlaştırılmıştır.

KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA ÇALIŞAN PERSONELİN KILIK VE

KIYAFETİNE DAİR YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA

İLİŞKİN YÖNETMELİK

MADDE 1  16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin birinci paragrafında yer alan Kadınlar; ibaresinden sonra gelen birinci cümle yürürlükten kaldırılmış ve aynıparagrafta yer alan Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafetleri varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılır. şeklindeki ikinci cümle (a) bendinden çıkarılarak maddenin sonuna (c) bendi olarak eklenmiştir.

MADDE 2  Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan Resmi elbise (üniforma) giymek zorunda olanlar ibaresi Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup olanlar, hâkimler, savcılar, Türk Silâhlı Kuvvetlerinde görev yapanlar şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 3  Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4  Bu Yönetmelik hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 

2/9/1925 TARİHLİ VE 2413 SAYILI BAKANLAR KURULU KARARINDA

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KARAR

MADDE 1  2/9/1925 tarihli ve 2413 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Bilumum Devlet Memurlarının Kıyafetleri Hakkında Kararnameye ilişkin bölümünün (2) numaralı bendinin birinci cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2  Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3  Bu Karar hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın