Dolar
33.03
Euro
36.01
Altın
2,428.67
ETH/USDT
3,469.70
BTC/USDT
64,701.00
BIST 100
11,064.85
Gündem

Dünyada yaklaşık 250 milyon kişi Türkçe konuşuyor

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günşen, "Türkçe, dünyada en çok konuşuru bulunan beşinci büyük dildir. Türkçe'nin bugün aşağı yukarı 250 milyon konuşuru vardır." dedi.

28.09.2017 - Güncelleme : 28.09.2017
Dünyada yaklaşık 250 milyon kişi Türkçe konuşuyor

EDİRNE

Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği "akademi" çalışmaları kapsamında, "Türk Dil Bayramı-Dünya Dili Türkçe" konferansı düzenlendi.

TÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Günşen, Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü konferans salonunda yaptığı konuşmada, insan hayatı ve millet için dilin vazgeçilmez kurumlardan biri olduğunu söyledi.

Dilin milletleri oluşturan bağların en güçlülerinden olduğunu ifade eden Günşen, şunları kaydetti:

"Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ün, 'Türk dili, Türk milletinin kalbidir, zihnidir' cümlesi çok önemlidir. İnsan kalpsiz ve zihinsiz yaşayamaz. O halde dil olmadan milletlerin yaşaması, dünden bugüne, bugünden geleceğe akması söz konusu değildir. Dolayısıyla milletleri sıradan insan yığınları halinden millet seviyesine yücelten, yükselten değerler din, dil, tarih, edebiyat, inanışlardır. Bunların hepsine kültür diyoruz. Dilin aynı zamanda kültüre ayna olma özelliği de vardır."

"Türkçe, dünyada en çok konuşuru bulunan beşinci büyük dil"

Türkçe'nin millattan önceki yıllara uzanan bir geçmişinin olduğunu anlatan Günşen, "Türkçe, dünyada en çok konuşuru bulunan beşinci büyük dildir. Türkçe'nin bugün dünyada aşağı yukarı 250 milyon konuşuru vardır. Türkçe, doğudan batıya Çin Seddi'ne, Sibirya'dan Hindistan'a ve Akdeniz kıyılarına kadar uzanan çok geniş bir coğrafyada konuşulan bir dildir. Bu coğrafyada pekçok Türk dili kolu vardır." dedi.

"Türkçe asimile edilmeden kullanılmalı"

Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hakan Çalışkan da dünyanın dört bir yanında Türkçe konuşan insanların olduğunu belirtti. Türkçe'nin köklü bir tarihe sahip olduğunu dile getiren Çalışkan, Türkçe'nin gelişimi ve gelecek nesillere doğru aktarılması için çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Bulgar TÜ öğrencisi Özlem İbrahim, Türkiye'de eğitim aldığı sürede dilini geliştirdiğini ifade etti. Bulgaristan'da, Türkçe'yi yanlış kullananları uyardığını anlatan İbrahim, Türçe'nin doğru aktarılması ve telaffuz edilmesine gayret gösterdiğini söyledi.

Kosovalı TÜ öğrencisi Davut Kazaz ise Türkçe'nin Balkanlar'da da asimile edilmeden kullanılması gerektiğini söyledi. 

Muhabir: Cihan Demirci

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.