Dolar
16.70
Euro
17.51
Altın
1,807.40
ETH/USDT
1,036.10
BTC/USDT
19,163.00
BIST 100
2,405.36
Gündem

2. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi başladı

KADEM ve İstanbul Ticaret Üniversitesince "Kadın ve Yoksulluk" ana temasıyla düzenlenen 2. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi, üniversitenin Sütlüce'deki kampüsünde başladı.

Sefa Mutlu, Fikriye Susam Uyar   | 03.03.2016
2. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi başladı Fotoğraf AA: Elif Öztürk

İstanbul

İSTANBUL 

KADEM ve İstanbul Ticaret Üniversitesince "Kadın ve Yoksulluk" ana temasıyla düzenlenen 2. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi, üniversitenin Sütlüce'deki kampüsünde başladı.

Kongrenin açılışına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu da katıldı.

2. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi açılışında konuşan Kadın ve Demokrasi Derneği Genel Başkanı Sare Aydın Yılmaz, kadınların, başka bir deyişle kadın sorunlarının yılın belli tarihlerinde anılmasını doğru bulmadığını söyledi.


Kongrenin ana temasına vurgu yapan Yılmaz, "Türkiye ekonomisi, siyaseti, sosyal hayatı ve demokrasisi ile gelişirken, bu sürece en fazla desteği veren kadınlarımız olmuştur. Takdir edersiniz ki kadınlarımız, bu süreçte kendilerini yenilemekte, geçmişin pratiklerini sorgulamakta ve yine kendilerini ifade edebilecekleri sivil toplum örgütlerine ihtiyaç duymaktadırlar" diye konuştu.

Konuşmasında Hz. Ömer döneminde gerçekleşen bir olayı anımsatan Yılmaz, şöyle devam etti:

"İlahi vahyin temel gayelerinden birisi, insanın doğuştan sahip olduğu beş tabii hakkı korumaktır. Din, can, akıl, nesil ve mal dokunulmazlığıdır. Bu beş temel hak ve hürriyet konusuna geldiğimizde; sosyal hayatta karşımıza çıkan eşitsizliklerin ve hak ihlallerinin aksine, İslam'ın özünde kadının canı, bedeni ve toplumsal saygınlığı her türlü isnat, istismar ve şiddetten korunmuş, mülkiyet hakkı koşulsuz şekilde tanınmış, inanç dünyası dokunulmaz kabul edilmiş, evlatlarıyla arasındaki doğal ve medeni hukuk muhafaza edilmiştir."

Sare Aydın Yılmaz, şiddet kadın ve yoksulluk kavramlarının hemen her yerde yan yana geldiğini aktararak, kadın ve erkeğin hak ve sorumlulukları keyfi isteklere bakılmadan, kültürel etkilenmelere karşı uyanık kalarak, adalet ve denge prensipleri gözetilerek belirlendiğinde rol çatışmalarının azalacağını kaydetti.

"Gelir dağılımında adalet sağlanmalı"

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş, yoksulluk ve kadın kavramlarının bir araya geldiklerinde çok tartışılması gereken bir durum olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, yoksullukla baş etmenin çok kolay olmadığını ifade ederek, "Buralarda yoksulumuz çok. 2,5 milyon mülteci aldık. Bunun için durumları çok vahim. Üniversite olarak mültecilere sürekli gidiyoruz. Fakat Afrika'yı gördüğümüzde 'yoksulluk' ne demek daha iyi anlıyorsunuz. Buradaki fakirin hiç yoksa başını sokacak bir damı veya ekmeği var. Fakat orada 'yok' ne demek onu çok iyi görüyorsunuz" diye konuştu.

Muhabir: Sefa Mutlu,Fikriye Susam Uyar

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın