Dolar
8.65
Euro
10.14
Altın
1,754.65
ETH/USDT
3,334.20
BTC/USDT
47,297.00
BIST 100
1,419.43
Spor

Fenerbahçe Kulübünde yüksek divan kurulu toplantısı başladı

Fenerbahçe Kulübünün temmuz ayı olağan yüksek divan kurulu toplantısı başladı.

Süha Gür   | 31.07.2021
Fenerbahçe Kulübünde yüksek divan kurulu toplantısı başladı Fotoğraf: Mehmet Eser / AA

İstanbul

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde düzenlenen toplantıya, kulüp başkanı Ali Koç, Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, yöneticiler ve üyeler katıldı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bir süredir çevrim içi gerçekleştirilen toplantı, bu kez yüz yüze yapıldı.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan toplantıda, sarı-lacivertli kulübün 78 yaşındaki Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Mevcut yönetimin, geçmişte yapılan haksızlıkların maddi ve manevi hesabını soracağını dile getiren Küçük, "Başkan ve yöneticilerin ağzından çeşitli zamanlarda bunu duyduk. 19 Temmuz'u Dünya Fenerbahçeliler Günü olarak kutladık. Fenerbahçe sadece Türkiye'de değil, dünyanın her yerinde dernek ve şubeleriyle, gönül vermiş taraftarlarıyla büyük bir kulüptür. Tokyo'ya 22 sporcumuzu gönderdik. Sporcularımızın çoğu başarılı sonuçlar aldı ve almaya devam ediyorlar." ifadelerini kullandı.

"Kulübümüzün itibarını iki paralık etmeye çalışanları asla unutmayacağız"

Yönetim kurulu faaliyet raporunu okuyan Fenerbahçe Kulübü Genel Sekreteri Burak Kızılhan, yaklaşık 1,5 yılın ardından fiziken aynı çatı altında olmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Kızılhan, "25-26 haziran tarihlerinde olağan seçimli genel kurulumuzu gerçekleştirdik. İlk gün geride kalan 3 yılın muhasebesini yapıp sizlerin eleştirilerini dinledik. 2. gün ise bir dönem daha asırlık çınarımızın yönetimine layık görüldük. Camiamız duruş göstererek, dosta düşmana birlik beraberlik mesajı verdi." ifadelerini kullandı.

Kumpas davasına değinen Kızılhan, şöyle devam etti:

"4 Haziran 2021 günü mahkeme hükmünü açıkladı. Sanıklar cezaya çarptırıldı. İlk günden beri inançla aynı noktada duran camiamızın davasındaki haklılığı bir kez daha ortaya çıktı. Fenerbahçe camiasının fertleri olarak alnımız ak bir şekilde kulübümüzün arkasında durduk. Kulübümüzün itibarını iki paralık etmeye çalışanları asla unutmayacağız. Artık hesap vaktidir. Bu işe bulaşan herkes yaptığının hesabını vermelidir. Bunun hesabını sormak bizim boynumuz borcudur. Fenerbahçe'miz bağımsız Türk mahkemelerince ve toplum vicdanınca aklanmıştır. Eski başkan, yöneticilerimiz ve çalışanlarımızla ilgili beraat kararını beklemekteyiz. Her bir Fenerbahçeliye sonsuz minnetimizi sunuyoruz. Diğer teşekkürümüz ise Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a olacak. Haklı davamıza verdiği destek bizim için büyük önem teşkil ediyor. Fenerbahçe adına Cumhurbaşkanımıza sonsuz teşekkürlerimiz sunuyoruz."

"Futbol takımımıza takviyelerimiz olacak"

Burak Kızılhan, hem takımdan ayrılacak hem de yeni gelecek isimlerin olacağını ifade etti.

Geçtiğimiz sezonun son bölümünde Emre Belözoğlu'nun büyük sorumluluk aldığını vurgulayan Kızılhan, "Kendisine büyük emeği ve son ana kadar verdiği şampiyonluk mücadelesi sebebiyle müteşekkiriz. Kendisiyle görüşme sonrası yola devam etmeme kararı alındı. Her daim bu camianın parçasıdır ve gelecekte yollarımızın kesişmemesi için hiç bir sebep yoktur. 2021-2022 sezon hazırlıklarına Topuk Yaylası'nda Portekizli teknik adam Pereira ile çalışmalarımıza başladık. Kadro yapılanmamız hocamızın raporları doğrultusunda devam ediyor. Aramızdan ayrılacakların yanı sıra bazı takviyelerimiz de olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Olimpiyatlara en fazla sporcu gönderen kulüp olduklarını hatırlatan Kızılhan, " Bu bizim için sonsuz bir gurur, paha biçilemez bir değerdir. Tüm sporcularımız tebrik ediyoruz. Fenerbahçe sizinle gurur duyuyor. Tarihimizde ilk kez çeyrek finale kalma başarısı gösteren kadın voleybol takımımızı tebrik ediyoruz. Ersu Şaşma erkekler sırıkla atlamada en iyi 12 erkek arasına adını yazdırdı ve finallere katılma hakkı kazandı." diyerek sözlerini tamamladı.

Burak Kızılhan'ın ardından kulüp şube sorumluları da divan kurulunda online olarak açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe Kulübü Denetleme Kurulu üyesi Mehmet Vodina, Burak Kızılhan'ın yönetim kurulu faaliyet raporunu okumasının ardından kürsüye çıkarak, "30 haziran 2021 tarihli denetim raporumuz henüz hazırlanamadı. Denetimler sürüyor. Raporumuz ekim ayında yapılacak Yüksek Divan Kurulu toplantısında sizlere sunulacak." ifadelerini kullandı.

Türkiye Futbol Federasyonu İkinci Başkan Vekili Servet Yardımcı, 25 yılını doldurarak yüksek divan üyesi olmaya hak kazandı.

Öte yandan başkan Ali Koç, 70, 60, 50 ve 40 yaşını dolduran üyelere plaketlerini takdim etti.

Ayrıca salonda Vakt-i Fener tablosu da yer aldı.

Vefa Küçük: "Ben abone değilim, başkan adayları bana abone"

Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, divan üyelerinin kendisine yönelik eleştirilerine cevap verdi.

Vefa Küçük, üyelerden Ali Ergun Vatan'ın kendisine yazdığı maildeki, "Yeter artık! Genel kurullara abone oldun. Hep sen mi yöneteceksin? Bırak aboneliği." şeklindeki ifadelerine fazlasıyla kırıldığını belirterek, "Ben abone değilim, başkan adayları bana abone." diye konuştu.

Olağan seçimli genel kurulu usul ve teamüllere uygun yönettiğine inandığını, bu konuda gelen eleştirileri de haksız bulduğunu vurgulayan Küçük, "109 imzalı, 250 lira aidat olmasını isteyenler bize önerisini iletti. Ben 250 lira ve 500 lira olan aidat önerileri için teamül yoklaması yaptım. 250 ve 500 teklifleri birbirlerine yakındı. Ali Koç başkan gündem maddesinde kürsüye geldi ve söz verirken; 'Ağanın eli tutulmaz başkan, ona göre teklifini yap.' dedim. '500 lira reddedilirse ne olur?' dedi, ben de 'Teklif kabul edilmemiş olur, 50 lira devam eder.' dedim. 500 lirayı söylerken, tribünler kavga etsin istemedim. Başkanın sorusu üzerine verdiğim cevabın faturası bana kesiliyor. 500 lira aidata kızanların, yönetime veya başkana değil de bana tepkisi var. 250 de 500 de teamül yoklamasında yakın çıktı. Son sözü başkan söyledi ve ben de onu oyladım. Suçlamaları kabul etmiyorum." ifadelerini kullandı.

Yüksek Divan Kurulu başkanlık seçimini 2022 yılı nisan ayına ertelemelerinin, o günün şartlarında kabul edildiğini anlatan Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu sene nisan ayında bizim görevimiz bitecek ve yeniden başkanlık seçimi yapılacaktı. Nisan ayındaki toplantının yapılması için Dereağzı'ndaki tesislerimizi tercih ettik. Sokağa çıkma yasağı vardı. Salı ve çarşamba yapmak için valiliğe müracaat edildi. Gelen cevap, 'Her bir üyeye 8 metrekare yer ayrılması lazım." şeklindeydi. 300 üyeden fazla katılım olmaması ve herkesin HES kodu olması lazım. 300 üye ile seçim yapsaydık, 'Kendine oy verenleri topladı, bize oy verecekleri almadı.' denirdi. O günün şartlarında seçim 2022 yılı nisan ayına ertelendi. Ufuk Aydın, 'Tüzüğümüzde hüküm var.' diyor. Bu yüksek divan kurulunu ilgilendirmiyor. Üç madde var ama böyle bir hüküm yok. İki gün yapalım diyorsunuz ama tüzükte yok. Sizin sözleriniz tatminkar gelebilir ama tüzükte böyle bir uygulama yok. Statta yapalım ama 1 gün yapalım. 2 gün olması gayri hukuki."

"Adımın hem bu binaya ve hem de havuza verilmesini talep ediyorum"

Vefa Küçük, divan başkanlığını kendisinden daha iyi yapacak kişilerin aday olması gerektiğini aktarırken, "Ayten Salih ile ilgili 4 senedir önerilerimiz var. Benim adımı ve büstümü indirdi bu kulüp. Ben de kendi adımın hem bu binaya hem de havuza verilmesini yönetimden talep ediyorum. Bugüne kadar tevazu gösterdik de ne oldu. 1996 yılında kendi öz paramla kimsenin katkısı olmadan, harabe binadan yönetilirken, o binayı yapıp kulübe hediye ettim. Benim büstüm 1998 seçiminden 6 ay sonra kaldırıldı." değerlendirmesinde bulundu.

Bugüne kadar 13 genel kurul yönettiğini hatırlatan Küçük, "2 bin 900 üyemizin aidatını yatırmak suretiyle Yüksek Divan Kuruluna katılma hakları var. Tüzüğümüze göre seçimler nisan ayında olur. Yine tüzüğümüze göre yönetim kurulunun olağanüstü kongreye çağırma hakkı var. Üyelerin 3'te 1'inin imza toplayıp, olağanüstü toplantıya çağırma hakkı var. Buyurun getirin imzaları, yarın seçim yapalım." diyerek sözlerini tamamladı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın