Euro
7.27
Dolar
6.64
BIST 100
95,799.49
Altın
1,683.64
Politika

Eski TBMM Başkanı Yıldırım: Çılgınlık yapmak isteyen olursa bedelini öder

Binali Yıldırım "Bugünlerde yine darbe muhabbeti oluyor, aklından geçiren varsa 15 Temmuz'u hatırlasın, ayağını denk alsın. Avukatlar var aramızda, çılgınlığın mevzuatı yok, çılgınlık yapmak isteyen olursa bedelini de öder. Bu kadar basit." dedi.

Hatice Özdemir Tosun   | 23.02.2020
Eski TBMM Başkanı Yıldırım: Çılgınlık yapmak isteyen olursa bedelini öder Fotoğraf: Hatice Özdemir Tosun/AA

Antalya

Eski TBMM Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, "Bugünlerde yine darbe muhabbeti oluyor, aklından geçiren varsa 15 Temmuz'u hatırlasın, ayağını denk alsın. Avukatlar var aramızda, çılgınlığın mevzuatı yok, çılgınlık yapmak isteyen olursa bedelini de öder. Bu kadar basit." dedi.

Yıldırım, Antalya'da partisinin Korkuteli İlçe Başkanlığı Kongresi'nde yaptığı konuşmada, 18 yılın geride kaldığını ama bu 18 yılda şeytan taşlamaktan arta kalan zamanlarda ülkeye çok önemli hizmetler yaptıklarını söyledi.

Kendisinin iki yıllık başbakanlık döneminde, göreve gelir gelmez 15 Temmuz darbe girişimi ile karşılaştıklarını anlatan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve milletle birlikte FETÖ kalkışmasında gereken dersin verildiğini kaydetti.

O dönemde terörü Türkiye'nin gündeminden düşüreceklerini açıkladıklarını dile getiren Yıldırım, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatları ile sınırda kurulmak istenen terör devleti hayalini gerçeğe dönüştürmediklerini kaydetti.

Yıldırım, Türkiye'nin bugüne kadar mazluma, savunmasıza hep yardım ettiğini ve etmeyi de sürdüreceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Oradaki insanları her türlü tehditten korumak için Rusya ve İran'la yaptığımız Soçi mutabakatı gereğince orada kontrol noktaları oluşturduk. Bu mutabakata zaman zaman uyulmuyor, ihlaller yapılıyor. Cumhurbaşkanımız geçen hafta son uyarısın yaptı; 'Ay başına kadar ya mutabakata uyarsınız ya da Türkiye insanların canlarını ve mallarını korumak için bölgede her yeri hedef olarak kabul edecek ve gereken adımları atacak.' Askerimize de her türlü saldırıya karşı misliyle karşılık veriyoruz, alçaklara hak ettikleri dersi veriyoruz. 8 milyon insan topraklarımıza gelecek sesimizi çıkarmayacağız. Biz diyoruz ki, o topraklar bu insanların, siz orada onların huzur içinde yaşamasına izin vermiyorsanız eğer biz gereğini yaparak o toprakların sahiplerinin, memleketlerinde hayatlarını en güzel şekilde devam ettirmek için ne lazımsa yaparız. Yaptığımız budur."

"Siyasette düşmeden kalkmak yok"

Kongreye katılan eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'e atıfta bulunan Yıldırım, AK Parti döneminde Antalya'ya çok güzel ve çok önemli hizmetler yapıldığını söyledi.

Bu hizmetlere kendisinin şahit olduğunu ifade eden Yıldırım, "Menderes Türel'e yaptığı hizmetlerinden dolayı teşekkür ederim. Hiçbir hizmet cezasız kalmıyor. Siyasette düşmeden kalkmak yok. Kalktın mı cesur bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Ben de belediye başkan adayı oldum, ben de kaybettim." diye konuştu.

"Darbeyi aklından geçiren varsa 15 Temmuz'u hatırlasın"

Yıldırım, AK Parti olarak Türkiye'nin geleceği için bugüne kadar koşturduklarını ve bugünden sonra da milletin desteği ile koşturmaya devam edeceklerini vurguladı.

Son günlerde bazı kesimlerin darbe iddialarını ortaya attığını ifade eden Yıldırım, "Bugünlerde yine darbe muhabbeti oluyor, aklından geçiren varsa 15 Temmuz'u hatırlasın, ayağını denk alsın. Avukatlar var aramızda, çılgınlığın mevzuatı yok, çılgınlık yapmak isteyen olursa bedelini de öder. Bu kadar basit. Bu millet artık istiklaline kastedenlere gereken dersi verir. Bayrağına göz dikenlere gözünü karartır ve gereğini yapar. Onun için kimse milleti korkuya sevk edecek sorumsuz davranışlar içerisinde olmasın." diye konuştu.

Tek listenin yer aldığı kongrede, mevcut ilçe başkanı Kemal Sancaktar, yeniden göreve seçildi.

"AK Parti siyasetinde, 'küstüm, başkalarının kayığına bineyim', olmaz"

Yıldırım, Antalya Mimar Sinan Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Siyaset Akademisi'nin açılışında, siyasetin sermayesinin insan olduğunu, içinde insan sevgisi olmayanların kısa yoldan bu dersi bırakmaları gerektiğini söyledi. 

Siyasetin uzun soluklu bir iş olduğunu dile getiren Yıldırım, siyaset akademisine kaydolan herkesin kolayca sertifika alamadığını, başarılı olanların sertifikayı hak ettiğini belirtti. 

Siyasetin akademide başladığını ancak başarı için sokaklarda olmak gerektiğini vurgulayan Yıldırım, "Akademi ile uygulamayı sokakta, meydanlarda birleştiremezseniz siyaset bilginiz teoride kalır. Teoride kalan her şey de sonuç vermez. Mutlaka yapacağınız her iş vatandaşa değmelidir, vatandaşa dokunmayan, dertleriyle dertlenmeyen siyasetçinin geleceği yoktur." diye konuştu. 

AK Parti'nin siyaset hayatında gözünü açtığında doğan çocukların bugün genç olduğunu anlatan Yıldırım, bu çocukların 2001 yılının öncesini bilmediğini, bu nedenle kıyaslama yapamadığını belirtti. 

Yıldırım, bugünün gençlerinin 1980 ihtilalini, 28 Şubat muhtırasını görmediğini, o dönemlerde yaşanan sıkıntıları yaşamadığını aktararak, "Bizim siyasetimizin zor tarafı onlara kıyaslama ihtimali veremiyoruz. Gözlerine açtıklarında AK Parti vardı, bugün de AK Parti var." dedi.

Siyasetin mazeret kabul etmediğini ifade eden Yıldırım, siyasette vatandaşa küsmek olmadığını söyledi. Hizmet yaparken gönülleri de fethetmek gerektiğini vurgulayan Yıldırım, "Çok güzel hizmetler yapabilirsiniz, en güzel yolları yapabilirsiniz, gönüllere yol yapamadıysanız o zaman yaptığınız eserlerin bir kıymeti yok. AK Parti hem yol yaptı hem gönüllere yol yaptı, onun için başarılı oldu." değerlendirmesinde bulundu. 

Siyasetçiyi yarış atına benzeten Yıldırım, ihtiyaçların her zaman değiştiğini ve buna göre de hizmetin her zaman devam etmesi gerektiğini aktardı. 

Yıldırım, siyasetçinin asla yapamayacağı sözü vermemesi, verdiği her sözü de yerine getirmesi gerektiğinin de altını çizerek, AK Parti'nin başarısının altında bunun yattığını kaydetti.

"AK Parti ile yol yürüyüp, sonra ayrılanlara vatandaş faturayı keser"

Siyasette sabrın, insan sevgisinin, vatandaşın her türlü talebine duyarlılığın önemli olduğunu aktaran Yıldırım, siyasetçinin insanlara karşı doğal ve samimi davranması gerektiğini bildirdi. 

Kendisinin Erzincan'ın bir köyünden çıkıp, başbakanlık yaptığını dile getiren Yıldırım, herkesin aynı fırsatlara sahip olduğunu belirtti.

Binali Yıldırım, hedeflerine ulaşmak isteyenlerin gayret etmesi, Allah'ın da nasip etmesi gerektiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Siyaset böyle 4x4 bayrak yarışı değil, maraton. 'Beklediğim iş olmadı, küseyim, bir kenara çekileyim, başka bir tekneye atlayayım, başkalarının kayığına bineyim' bu da olmaz. Emzik ağzımızdayken iyiyken, emzik düştü mü iyi değil? Bu da olmaz, AK Parti siyasetinde bu da yok. Hele hele AK Parti ile yol yürüyüp, sonra ayrılanlar, 'İşte ben şöyle demiştim, böyle demiştim.' Olmaz kardeşim, ne diyeceksen orada diyeceksin, orada demeye de devam edeceksin. Bir yol arkadaşı varsa, onlarla yol yürümüşsen, onların başarıları içinde yer almışsan ee... Sonra kenara çekilip, onları beğenmemezlik edersen vatandaş da 'Yahu niye böyle yapıyorsun, orada beklediğini bulamadın mı? Sürekli taş üstünde taş kırmak mı istiyorsun? Onun için mi ayrıldın' der, faturayı keser. Geçmiş örnekleri çok bunun."

Bu dönem 38 ilde siyaset akademisi açıldığını ve 12 bin 22 kişinin kaydolduğuna dikkati çeken Yıldırım, akademiye katılan gençlerin derslerini ihmal etmemelerini ve başarılı bir şekilde sertifikalarını almalarını temenni etti. 

Binali Yıldırım, Van'da da deprem nedeniyle hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi. 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın