Dolar
16.70
Euro
17.49
Altın
1,811.57
ETH/USDT
1,033.00
BTC/USDT
19,166.00
BIST 100
2,405.36
Politika

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: AB yönelimimiz stratejik önceliğimiz olmaya devam edecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Avrupa Birliği yöneliminin stratejik önceliği olmaya devam edeceğini bildirdi.

Murat Ünlü   | 16.04.2017
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: AB yönelimimiz stratejik önceliğimiz olmaya devam edecek

Paris

PARİS

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransız Le Figaro gazetesine makale yazdı.

Makalesinde Çavuşoğlu, Türkiye-AB ilişkilerinin son dönemde Fransa dahil Avrupa kamuoyunda üzerinde en çok kalem oynatılan konulardan biri olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin uzun geçmişi bulunduğunu anımsatan Çavuşoğlu, 1963 Ortaklık Anlaşması'yla başlayan ilişkilerin, 2005 yılında başlayan katılım müzakereleriyle nihai dönemine girdiğini ifade etti. 

Çavuşoğlu, şöyle devam etti: 

"Bununla birlikte süreç münhasıran ülkemizden kaynaklandığı söylenemeyecek nedenlerle arzu ettiğimiz hızla ilerlememiş, sadece 16 fasıl açılabilmiştir. Tabiatıyla bu durum akla 'Türkiye acaba üyelik kriterlerini karşılayamıyor mu?' sorusunu getirmektedir. Türkiye, AB üyelerinin bir kısmının bütçe açığı ve kamu borçları gibi alanlarda karşılayamadığı Maastricht kriterlerini tamamen karşılamaktadır. Kopenhag siyasi kriterleri konusunda da ülkemizde, özellikle hükümetimiz döneminde, önceki dönemlerle kıyaslanamayacak düzeyde reformlar yapılmıştır. Bununla birlikte, yeni fasılların açılmasına karşı bazı AB üyeleri tarafından suni engeller çıkarılmaktadır. Ülkemize sıklıkla eleştiri yöneltilen adalet ve hukukun üstünlüğü alanlarındaki fasılların açılmasının reddedildiğini burada ilginç bir ayrıntı olarak not etmek isterim. Yani bu fasılları açıp konuşmak isteyen biz, istemeyen AB'dir."

Avrupa'daki göç krizi

"AB’yi hemen hemen varoluşsal bir krizle karşı karşıya bırakan göç krizinde Türkiye’nin büyük katkılarıyla yoğun göçün kontrol altına alınmasının verdiği rahatlıkla 18 Mart Mutabakatı'nın kolayca eleştirilebildiğini" vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"AB’ye sorumluluklarını hatırlatmamız neden eleştiriliyor? Suriye, Irak ve başka çeşitli ülkelerden AB’ye yönelen düzensiz göç akını Türkiye sayesinde minimuma inmiştir. AB ülkelerine her gün 7 ila 10 bin göçmen giderken, bu sayı Mart 2017 itibarıyla 50’nin altına düşmüştür. Buna mukabil, AB Türkiye’ye söz verdiği 3+3 milyar avroluk paketten sadece 777 milyon avro transfer etmiştir. Oysa 3 milyona yakın Suriyeli göçmen barındıran Türkiye, Suriyeli göçmenlerin ihtiyaçlarını karşılamak için bugüne kadar 15’i hükümet, 10’u sivil toplum kaynaklı olmak üzere 25 milyar ABD doları harcamıştır. AB’nin sarfettiği çabayla Türkiye’nin üstlendiği yük kıyaslaması açık değil mi? Avrupa’ya katkımız sadece bu örnekle bile açık değil mi?"

Anayasa değişikliği halk oylaması

Çavuşoğlu, anayasa değişikliği önerisi paketinin, her demokratik ülkede olduğu gibi parlamentoda komisyon ve genel kurul aşamalarından geçtiğine işaret etti.

Anayasa değişikliği bağlamında dillendirilen bir diğer iddianın da "rejim değişikliğine gidildiği" yönünde olduğunu anımsatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Bu endişeler tamamen yersizdir. Zira, yeni Anayasa paketinde, Türkiye’de rejimin değil, hükümet sisteminin değiştirilmesi öngörülmektedir. Tekrar vurgulamak isterim ki, Türkiye laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir ve öyle kalmaya devam edecektir.

Ülkemize karşı olumsuz bir kampanya yürütmekte direnenlere cevabımız nettir: Türkiye dünden daha kararlı şekilde çağdaş değerlere sahip çıkmayı sürdürecektir. AB yönelimimiz stratejik önceliğimiz olmaya devam edecektir. Sizden beklentimiz ise Avrupa ortak evimizde birbirimize sahip çıkmamız ve Türk, Fransız ve diğer Avrupa halklarına güzel bir gelecek hazırlamak için birlikte çalışmamızdır."

Muhabir: Murat Ünlü

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın