Euro
10.07
Dolar
8.46
BIST 100
1,391.64
Altın
1,829.34
Sağlık, Koronavirüs

25 yaş üzerindeki vatandaşlar aşılanıyor

Kovid-19 ile mücadele kapsamında ülke genelinde devam eden aşı uygulamasında 25 yaş ve üzerindekilerin aşılanmasına başlandı.

23.06.2021
25 yaş üzerindeki vatandaşlar aşılanıyor Fotoğraf: Özgün Tiran / AA

Ankara/Kırklareli

Trakya'da 25 yaş üzerindeki vatandaşların aşılanması başladı

Trakya'da, Sağlık Bakanlığınca Kovid-19'la mücadele kapsamında 25 yaş üzerindeki vatandaşların aşılanmasına başlandı. Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de vatandaşlar aşılarını oluyor. ( Özgün Tiran - Anadolu Ajansı )

Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda Sağlık Bakanlığınca belirlenen "Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi" kapsamında, 25 yaş ve üzerindekiler, aile hekimlikleri ya da hastanelerden randevu alarak Sinovac veya BioNTech aşılarından istediğini olabiliyor.

Ankara Şehir Hastanesine gelen 25 yaşındaki Utkan Tekin aşı olmayı uzun zamandır beklediğini söyleyerek, "Tüm dünya aşı oluyor. Herkesin aşı olması lazım, Kovid-19 salgınını bitirmeliyiz." diye konuştu.

23.06.2021

Tekin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 25 yaş ve üzerindekilerin aşı olabileceğini açıklamasının ardından randevusunu hemen aldığını belirterek "Aşı yapılırken hiç acı hissetmedim, şu an hiçbir sıkıntım yok. O yüzden kimsenin korkmasına gerek yok." ifadelerini kullandı.

Gençlerin sosyal ortamlarda daha çok vakit geçirdiğine dikkati çeken Tekin, "Açıkçası virüsü gençlerin daha çok yaydığını düşünüyorum. Çünkü sosyal aktivitelere, üniversitelere, okullara gidiyorlar. O yüzden hızlıca aşı olmaları gerekli." dedi.

29 yaşındaki Arda Lüleci de aşı olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Herkese aşı olmalarını tavsiye ediyorum. Bilimsel araştırmalar sonucunda aşının gerekli olduğu söyleniyor. O yüzden toplum sağlığı için aşı olunması gerektiğini düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Randevusunu almasının ardından aşısını kolaylıkla yaptırdığını söyleyen Lüleci, sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

İstanbul'daki sağlık kuruluşları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında 25 yaş ve üzeri vatandaşlar için aşılama sürecine başladı.

Bu kapsamda, Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesinde ilk doz aşısını olan Hüseyin Yavaş, AA muhabirine, diğer ülkelerle kıyaslandığında Türkiye'nin aşılamada çok iyi gittiğini ifade etti.

Aşı randevusunu sabah saatlerinde aldığını aktaran Yavaş, "Randevu alırken herhangi bir sıkıntı olmadı. Hemen gelip aşımı oldum. Kendi yaş grubumdaki arkadaşlarıma da aşı olmalarını tavsiye ediyorum. Biz ailece aşımızı olduk. Herkesi de aşı olmaya davet ediyorum. Sağlık için bünyemizi güçlü tutmak adına aşı olmak şart." diye konuştu.

Cemile Öztürkoğlu da herkesin aşılanması gerektiğini, normal sürece dönülmesi için bunun şart olduğunu belirtti.

Aşı olurken hiçbir acı hissetmediğini söyleyen Öztürkoğlu, "Herkes (aşı) olmalı. Korkmamalı, aşıya karşı ön yargılı olmamalı." dedi.

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da sağlık kuruluşlarına giden vatandaşlar, hastaneler ve aile sağlığı merkezlerinde randevu saatlerine göre aşılarını oluyor.

Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesinde aşı olan vatandaşlardan Ayşenur Yılmam, fşı olduğu için kendini hastalığa karşı daha güvende hissettiğini belirterek, "Çünkü ben aylardır bunu bekliyordum. Kendimi mutlu hissediyorum herkesin de aşı olmasını tavsiye ediyorum." dedi.

Adnan Ata, "Kendini bilen, bilinçli olan herkes aşısını olması lazım. Aşı olmayanların neden tereddüt ettiklerini bilmiyorum ama aşı zaten belirli testlerden geçirilmiş insan sağlığı için olan bir şeydir. O yüzden aşı olmalarını tavsiye ediyorum." diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, bugüne kadar Edirne'de 333 bin 460, Kırklareli'nde 279 bin 863, Tekirdağ'da 628 bin 841 doz aşı yapıldı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın