Euro
6.43
Dolar
5.81
BIST 100
108,786.10
Altın
1,461.92
Dünya

Bakan Varank Tataristan'da İnnopolis Özel Ekonomik Bölgesi'ni gezdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, bilgi teknolojileri sektörünün gelişimine katkı sunmak amacıyla Tataristan'da 1200 hektarlık alana inşa edilen ve yüksek teknoloji ürünlerinin üretildiği İnnopolis kentini ziyaret etti.

Dilara Zengin   | 04.12.2019
Bakan Varank Tataristan'da İnnopolis Özel Ekonomik Bölgesi'ni gezdi Fotoğraf: Raşid Necati Aslım/AA

Tataristan

19. Uluslararası Makine Üretimi Fuarı'na katılmak üzere Tataristan'da bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ülkedeki temaslarını sürdürüyor. 

Bakan Varank, Tataristan programı kapsamında, Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti'nin Başkenti Kazan'a yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta 2015'te kurulan İnnopolis Özel Ekonomik Bölgesi'ne gitti.

Rusya'da, bilgi teknolojileri sektörünün gelişimine katkı sunmak amacıyla 1200 hektarlık alana sıfırdan inşa edilen ve yüksek teknoloji ürünlerinin üretildiği İnnopolis kentinde, Varank'ı İnnopolis Belediye Başkanı Ruslan Shagaleev ve İnnopolis Özel Ekonomik Bölgesi Üst Yöneticisi Renat Khalimov karşıladı.

Kendine has bir ekosistemi ve altyapısı olan teknoloji kentine ilişkin yetkililerden bilgi alan Varank, söz konusu bölge ve Türkiye'deki teknoparklar arasında işbirliği yapılabileceğini söyledi.

Bölgeyle ortak eğitim ve değişim programları geliştirilebileceğine işaret eden Varank, Shagaleev ve Khalimov'u Türkiye'deki ekosistemde incelemelerde bulunmaları için ülkeye davet etti.

Renat Khalimov da İnnopolis'in Rusya'nın bilgi teknolojileri başkenti olması amacıyla kurulduğunu, 4 bin kişinin yaşadığı kentte, bilimsel araştırma merkezleri ile teknoloji şirketlerinin ofislerinin faaliyet gösterdiğini, aynı zamanda kentte üniversite, spor kompleksi ve sağlık tesislerinin de bulunduğunu kaydetti.

Bakan Varank, daha sonra Kazan'daki Kul Şerif Camii ile Blagoveşenskiy Katedrali'ni gezdi.

Söz konusu ziyaretlerinde Varank'a, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ve Türkiye'nin Kazan Başkonsolosu İsmet Erikan eşlik etti.

Bakan Varank, Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov ile görüştü

Bakan Varank, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ile iki ülke arasındaki iş birliği alanlarını ele aldıklarını belirterek, "Özellikle helal gıda ve bilgi teknolojileri alanlarında yapabileceğimiz iş birliklerine yönelik verimli görüşmeler yaptık. Bundan sonra çok hızlı bir şekilde önümüzdeki meseleleri çözüme kavuşturarak yeni yatırım imkanlarını değerlendireceğiz." dedi. 

19. Uluslararası Makine Üretimi Fuarı'na katılmak üzere Tataristan'da bulunan Varank, Cumhurbaşkanı Minnihanov ile ikili ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. 

Basına kapalı gerçekleştirilen ve 45 dakika süren görüşmede, Türkiye ve Tataristan arasındaki ekonomik işbirliği konularının ele alındığı bildirildi. 

Bakan Varank ve Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

Türkiye'nin Rusya ile ilişkilerinde Tataristan'ın önemli konumu olduğunu dile getiren Varank, tarihi bağların yanı sıra ülkede 140'a yakın Türk şirketinin 2,5 milyar dolara yakın yatırımı bulunduğunu söyledi. Varank, "Bu firmalar hem Rus hem Tataristan ekonomisine faydalı olurken Türkiye'den de ihracata katkı sağlıyor." diye konuştu. 

Karşılıklı yatırımları artırma hedefi

Ticaret savaşlarının konuşulduğu dönemde ülkeler arası işbirliklerinin önemini vurgulayan Varank, "Firmalarımızın burada daha çok yatırım yapmasını teşvik ederken, aynı zamanda buradaki güçlü global firmaların da Türkiye'ye gelerek yatırım yapmasını ve yaptıkları yatırımlarla hem Türkiye pazarını hem de üçüncü ülkelerdeki pazarları hedeflemelerini istiyoruz." dedi. 

Varank, Türkiye ve Tataristan arasındaki güçlü ilişkileri ve yatırımları görmek, mevcut ilişkilerin artırılmasına yönelik görüşmeler gerçekleştirmek için ülkeyi ziyaret ettiğini vurguladı.

Ziyaretinin çok verimli geçtiğini dile getiren Varank, şöyle devam etti:

"Bugün bir Türk firması 50 milyon dolarlık yatırım yapmak üzere yeni bir anlaşmaya imza koydu. Özellikle helal gıda ve bilgi teknolojileri alanlarında yapabileceğimiz iş birliklerine yönelik verimli görüşmeler yaptık. Bundan sonra çok hızlı bir şekilde önümüzdeki meseleleri çözüme kavuşturarak yeni yatırım imkanlarını değerlendireceğiz. Bu manada bu ziyaret hedefine ulaştı diyebiliriz." 

Tataristan'daki Türk yatırımlarını ziyaret edecek 

Varank, Tataristan ziyaretinin yarın da devam edeceğini, Tataristan'daki Özel Endüstri Bölgesi'nde faaliyet gösteren Türk firmalarını ziyaret edeceklerini ve yatırımlarına ilişkin incelemelerde bulunacaklarını belirtti.

Bir gazetecinin Coşkunöz Holding'in Tataristan'daki yatırımlarına ilişkin sorusu üzerine Varank, şirketin Tataristan'ın otomotiv sanayisinde faaliyet gösteren güçlü firma olmasının yanı sıra Türkiye'nin de önemli firmalarından biri olduğunu söyledi. 

Varank, "Coşkunöz'ün Tataristan'ın kendilerine sağladığı verimli imkanları daha da ileriye götürmek için yatırımlarını artırma niyeti var. Özellikle burada satın almalarla birlikte çok daha büyük bir şirket haline gelmek için Rusya içerisindeki finans kaynaklarını da kullanmak istiyorlar." dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir sonraki Tataristan ziyaretine ilişkin bir soruya Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tataristan ile gönül bağı olduğunu, "Tatar halkının kendisini tekrar Tataristan'da görmek istediğini" ileteceğini ifade etti. 

"Türk şirketleri Tataristan ekonomisinde önemli rol oynuyor"

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov da Bakan Varank'ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Tataristan ekonomisinin son dönemde önemli ilerleme kaydettiğini belirten Minnihanov, Türk firmalarının ülkede büyük yatırımları olduğunu ve söz konusu şirketlerinin istihdama katkı sunduğunu belirterek, "Türk şirketleri Tataristan ekonomisinin gelişmesinde önemli rol oynuyor. Tataristan'da ürettikleri ürünlerle ülkemizin ithalata bağımlılığının azalmasını sağlıyor." dedi. 

Minnihanov, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki sıcak ilişkinin iki ülke arasındaki ilişkileri de olumlu etkilediğini, iki liderin ortaya koyduğu 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefini gerçekleştirmek için çalıştıklarını söyledi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.