Dolar
8.65
Euro
10.14
Altın
1,754.65
ETH/USDT
3,475.00
BTC/USDT
48,342.00
BIST 100
1,419.43
Dünya

Gazetecilerden tarihi Bulgar kentine ziyaret

AA'nın "Global İletişim Ortağı" olduğu "Türk Dünyası 2. Gazeteciler Şurası" kapsamında Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'a gelen medya mensupları, tarihi Bulgar kentini gezdi.

27.05.2015
Gazetecilerden tarihi Bulgar kentine ziyaret

KAZAN

Anadolu Ajansının (AA) "Global İletişim Ortağı" olduğu "Türk Dünyası 2. Gazeteciler Şurası" kapsamında dünyanın dört bir yanından Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'a gelen medya mensupları tarihi Bulgar kentini ziyaret etti.

Gazeteciler, 922 yılında İslam’ın İdil Bulgarları tarafından kabul edilmesi anısında yapılan “Hatıra Müzesi”, dünyanın en büyük Kuran-ı Kerim’i ve sadece beyaz mermer kullanılarak inşa edilen “Ak Camii” gibi eserleri görme şansı buldu.

Dünya Gazeteciler Federasyonu ve Tataristan Cumhuriyeti'nin TATMEDIA kuruluşu ile ortaklaşa düzenlenecek şuranın bu yılki ana teması, "Avrasya'da İletişim ve İşbirliği" olacak.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Başbakanlık Yurtdışı ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ve TRT Avaz gibi devlet kurumlarının destek verdiği şurada, Anadolu Ajansı da  "Global İletişim Ortağı" olarak yer alacak.

Toplam 20 ülkeden 100 gazetecinin katılması beklenen şurada, “Tataristan’ın Türk Dünyasında Jeopolitik Yapısı”, “Türk Dünyasında İletişim Gelişmeleri” ve "Türk Dünyası Gazeteciler Çalıştayı" başlıkları altında üç oturum yapılacak.

Türk Dünyası Basın Ödülleri'nin de sahiplerini bulacağı şura sonunda, "Türk Dünyası Gazeteciler Kazan Deklarasyonu" da kamuoyu ile paylaşılacak. 

Muhabir: Emre Gürkan Abay, Raynur Shakir 
Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın