Dolar
16.88
Euro
17.79
Altın
1,827.35
ETH/USDT
1,239.10
BTC/USDT
21,439.00
BIST 100
2,554.08
AA Yayınları

Trump ve Küresel Düzen

Anadolu Ajansı yayınlarında çıkan “Trump ve Küresel Düzen” kitabı, Donald Trump’ın bölgesel ve küresel politikalarının müttefikleri ve tüm dünyayla ilişkilerinde meydana getirdiği belirsizliği gözler önüne seriyor.

31.10.2018
Trump ve Küresel Düzen

Yayın Adı: Trump ve Küresel DüzenSayfa Sayısı: 109
Basım Tarihi: 2018Boyut: 15 x 21 cm
Tür: AktüelISBN: 978-605-9075-44-2
Dil: TürkçeEtiket Fiyatı: ₺ 25,00


Kitap Hakkında

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) 45. başkanı Donald Trump’la birlikte küresel siyaset ve ekonomide yeni bir döneme tanıklık ediyoruz. Trump; politikada kendine has ve diplomatik teamüllere uymayan tarzıyla, ABD’nin bugüne kadarki uluslararası rolünü ters yüz eden küreselleşme karşıtı söylem ve icraatlarıyla tüm dünyayı etkileyen kararlara imza atıyor.

ABD, İkinci Dünya Savaşı sonrası başlayan “denge unsuru” konumunu kaybetme endişesiyle Trump döneminde mevcut hegemonyasını sürdürme yolunda önlem olarak farklı stratejiler ortaya koyuyor ve bunu “Önce Amerika” sloganı eşliğinde korumacı bir tavırla sadece kendi menfaatlerini önceleyerek, özellikle Avrupalı müttefiklerini ortak çıkarlar noktasında görmezden gelerek yapıyor.

Türkiye de ABD’yle ikili ilişkilerde belki de tarihin en zorlu dönemi içinde bulunuyor. ABD’nin özellikle FETÖ konusundaki yaklaşımı ve terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG’ye yaptığı askerî yardımlarla sınırlarımızda bir Kürt koridoru oluşturma siyaseti iki müttefik ülke arasında güven bunalımına sebep oldu. Bunların yanında Rahip Brunson davasını iç siyasal zeminde bir kazanca dönüştürme çabasında olan Trump, bu vb. krizlerle tehdit dilini de kullanarak Türkiye’yi ekonomik olarak güç duruma düşürecek kararlar vermekten çekinmedi.

Türkiye, tüm bunlara rağmen sorumlu tavrını koruyan bir süreç yürüttü.

Son yıllarda siyasi, ekonomik, askerî alanlardaki konu ve sorunların küresel bağlamda ele alındığı stratejik metinlerin yayımlanmasına önem veren Anadolu Ajansı, elinizdeki bu kitapta  Trump’ın bölgesel ve küresel politikalarının müttefikleri ve tüm dünyayla ilişkilerinde meydana getirdiği belirsizliği gözler önüne sermekte.

Anadolu Ajansının güncel yayınlarını D&R mağazaları ile kitapyurdu.comidefixbabil.comprefix, ve bkmkitap başta olmak üzere kitap satışı yapan internet mağazalarından satın alabilirsiniz.


Trump ve Küresel Düzen

Satın alabileceğiniz mağazalar

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın