Sport

MotoGP në Holandë, triumfon Valentino Rossi

Italiani Valentino Rossi shënoi fitoren e tij të parë në këtë sezon me ekipin Movistar Yamaha duke e fituar garën e 8-të në Kampionatin Botëror të MotoGP, Çmimin e Madh të Holandës

Serhat Bağbars   | 25.06.2017
MotoGP në Holandë, triumfon Valentino Rossi

Stamboll

STAMBOLL (AA) - Italiani Valentino Rossi shënoi fitoren e tij të parë në këtë sezon me ekipin Movistar Yamaha duke e fituar garën e 8-të në Kampionatin Botëror të MotoGP, Çmimin e Madh të Holandës, raporton Anadolu Agency (AA).

Faza e 8-të në garën më të rëndësishme të garave me motoçikletë, MotoGP, u zhvillua në pistën Assen, në 26 xhiro nga 4.5 kilometra, e cila gjendet në qytetin Assen të Holandës.

Piloti legjendar ndryshe i quajtur edhe si "doktor" që e përfundoi garën me 41.41.149, duke e përfunduar i pari këtë sezon për herë të parë arriti të kryesojë.

Ndërsa piloti italian Danilo Petrucci nga Octo Pramac, me 0.063 sekonda pas Rossit mbeti në vendin e dytë. Ndërsa spanjolli Marc Marquez nga Repsol Hinda ishte i treti me 5.201 sekonda pas liderit.

Me këtë rezultat, 38 vjeçari Rossi pas 385 ditësh për herë të parë fitoi garën dhe arriti fitoren e tij të 115-të në karrierë.

Gara e 9-të e sezonit, Çmimi i Madh i Gjermanisë do të fillojë më 2 korrik.


- Radhitja e pilotëve


Pas Çmimit të Madh të Holandës radhitja e pilotëve është kështu:

1. Andrea Dovizioso (Itali) 115 pikë

2. Maverick Vinales (Spanjë) 111

3. Valentino Rossi (Itali) 108

4. Marc Marquez (Spanjë) 104

5. Dani Pedrosa (Spanjë) 87

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın