Bota

OKB thirrje Evropës t'i pranojë 500 migrantët e bllokuar

I dërguari i posaçëm i UNHCR, Vincent Cochetel, tha se "kjo është një garë kundër kohës". Ai tha se "stuhitë po vijnë dhe kushtet vetëm do të përkeqësohen"

Ekip   | 13.08.2019
OKB thirrje Evropës t'i pranojë 500 migrantët e bllokuar

Romë

Agjencia për Refugjatë e Kombeve të Bashkuara (UNHCR) u bën thirrje qeverive evropiane që urgjentisht të lejojnë më shumë se 500 migrantët e shpëtuar në Mesdhe, që mbeten të bllokuar në det, derisa vendet grinden se kush duhet t'i marrë ata, transmeton Anadolu Agency (AA).

I dërguari i posaçëm i UNHCR, Vincent Cochetel, tha se "kjo është një garë kundër kohës". Ai tha se "stuhitë po vijnë dhe kushtet vetëm do të përkeqësohen".

Migrantët janë në bordin e dy anijeve të përcaktuara nga grupet e ndihmave humanitare, por qeveria anti-migruese e Italisë po u mohon atyre qasjen në portet e saj.

UNHCR tha se afër 600 njerëz kanë vdekur ose janë zhdukur në ujërat midis Libisë dhe Italisë këtë vit.

Komisioni Evropian tha se u bën thirrje vendeve anëtare të ndërmarrin veprime dhe të ofrojnë mbështetje, por nuk ka fuqi të ndërhyjë.

Një zëdhënëse tha se "nuk ka asgjë më shumë që mund të bëjmë".

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın