Bota

Kryediplomati saudit paralajmëron normalizimin me Izraelin

"Ne gjithmonë imagjinojmë se normalizimi do të ndodhë, por gjithashtu duhet të kemi një shtet palestinez dhe planin e paqes Palestinë-Izrael", tha Faisal bin Farhan

Mahmoud Mohamed Barakat   | 16.10.2020
Kryediplomati saudit paralajmëron normalizimin me Izraelin

Stamboll

Ministri i Jashtëm i Arabisë Saudite, Faisal bin Farhan, tha se normalizimi me Izraelin përfundimisht do të ndodhë brenda kornizës së planit të paqes Palestinë-Izrael, raporton Anadolu Agency (AA).

Gjatë një interviste online me Institutin e Washingtonit për Studime të Lindjes së Mesme, e cila u transmetua të enjten vonë në faqen e saj të internetit, kryediplomati saudit tha se normalizimi me Izraelin ishte përfshirë në propozimin e planit saudit të paqes në vitin 1981.

Duke shprehur angazhimin e vendit të tij për paqen, ai tha se kjo është "një domosdoshmëri strategjike për rajonin", duke shtuar se "normalizimi me Izraelin në fund është pjesë e kësaj".

"Prandaj, ne gjithmonë imagjinojmë se normalizimi do të ndodhë, por gjithashtu duhet të kemi një shtet palestinez dhe planin e paqes Palestinë-Izraeli", tha bin Farhan.

Ministri saudit theksoi gjithashtu domosdoshmërinë për të ulur palestinezët dhe izraelitët në tryezën e negociatave.

"E vetmja gjë që mund të çojë në paqe dhe stabilitet të qëndrueshëm është një marrëveshje midis palestinezëve dhe izraelitëve dhe nëse nuk ia dalim ta arrijmë këtë, atëherë plaga do të mbetet e hapur në rajon", tha ai.

Fjalimi i ministrit saudit për normalizimin arab me Izraelin vjen një muaj pasi Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini nënshkruan dy marrëveshje të ndërmjetësuara nga SHBA për normalizimin me Izraelin në Washington, pavarësisht refuzimit dhe kundërshtimit të ashpër nga pala palestineze.

Që nga prilli i vitit 2014, negociatat për paqe kanë ngecur për shkak të refuzimit të Tel Avivit për të ndaluar ndërtimin e vendbanimeve, lirimin e të burgosurve palestinezë dhe mospranimin e zgjidhjes me dy shtete bazuar në krijimin e një shteti palestinez në kufijtë e vitit 1967, me Kudsin Lindor si kryeqyteti i tij.

Kryediplomati i Arabisë Saudite gjithashtu preku krizën e Gjirit, duke thënë: "Ne vazhdojmë të punojmë me vëllezërit tanë të Katarit dhe shpresojmë që ata të jenë të përkushtuar të punojnë me ne për të zgjidhur krizën e Gjirit ... Shpresojmë që të mund të gjejmë një rrugë për të adresuar shqetësimet e ligjshme të sigurisë".

Megjithatë, ai nuk dha asnjë datë në të cilën pritet të zgjidhet kriza.

Kriza e Gjirit ka vazhduar që nga 5 qershori i vitit 2017 kur Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini dhe Egjipti vendosën një bllokadë tokësore, ajrore dhe detare ndaj Katarit, duke pretenduar mbështetjen e tij për terrorizmin dhe marrëdhëniet me Iranin, të cilat Doha vazhdimisht i ka mohuar, duke konsideruar se hapi i katër vendeve është një përpjekje për të minuar sovranitetin dhe pavarësinë e tij.

Doha thekson se është e nevojshme që kriza e Gjirit të zgjidhet përmes dialogut pa ndonjë parakusht. Një përpjekje për ndërmjetësim është ndërmarrë nga Kuvajti dhe Omani.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın