Bota

Forcat izraelite bastisin Universitetin e Kudsit

Forcat e Izraelit, të cilat shkaktuan dëme në disa zyra gjatë bastisjes, konfiskuan regjistrimet e kamerave të sigurisë të universitetit

Mustafa Deveci   | 12.12.2018
Forcat izraelite bastisin Universitetin e Kudsit

Kuds

KUDS (AA) - Forcat izraelite bastisën Universitetin e Kudsit në lindje të qytetit të pushtuar, njoftoi media palestineze, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas mediumeve, forcat izraelite hynë në kampusin e universitetit në Abu Dis në Kudsin Lindor të pushtuar dhe bënë kërkime në disa fakultete.

Forcat e Izraelit, të cilat shkaktuan dëme në disa zyra gjatë bastisjes, konfiskuan regjistrimet e kamerave të sigurisë të universitetit.

Gjersa forcat përdorën plumba plastike dhe gaz lotsjellës për të shpërndarë studentët që reaguan ndaj bastisjes, shumë studentë u dëmtuan nga gazi.

Rreth gjashtë hebrenj u plagosën si pasojë hapjes zjarr nga një automjet në lëvizje pranë vendbanimit hebre Ofra në Bregun Perëndimor të pushtuar të dielën në mbrëmje.

Forcat izraelite, të cilat i shtuan sulmet e tyre në Bregun Perëndimor pas këtij incidenti, gjithashtu arrestuan një numër të madh palestinezësh.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın