Турција

Турските сили запленија оружје и муниција од ПКК

- Турските безбедносни сили денес во операција во југоисточна Турција запленија оружје и муниција, што ѝ припаѓале на терористичката организација ПКК,

Erdoğan Çağatay Zontur   | 16.09.2020
Турските сили запленија оружје и муниција од ПКК

ХАКЌАРИ

Турските безбедносни сили денес во операција во југоисточна Турција запленија оружје и муниција, што ѝ припаѓале на терористичката организација ПКК, јавува Агенција Анадолија (АА).

„Муницијата беше запленета во засолниште за време на операцијата „Јилдирим -2 Џило“ во селото Акус во областа Хакќари“, се соопштува од локалната администрација.

Меѓу запленетите предмети се наоѓаат две пешадиски пушки „АК-47 калашников“, 100 списанија и три рачни гранати.

Во одделна акција во селото Кисикли, безбедносните сили, меѓу другото, запленија и пешадиска пушка „АК-47 калашников“, 130 списанија, четири импровизирани експлозивни уреди и 36 детонатори.

Турција започна серија безбедносни операции за неутрализирање на терористите за кои се верува дека се кријат на истокот и југоистокот на земјата.

ПКК е сепаратистичка терористичка организација која се наоѓа на листата терористички организации во Турција, Европската Унија (ЕУ) и Соединетите Американски Држави (САД). Во текот на тридецениската терористичка кампања против Турција, терористите на ПКК убија најмалку 40.000 луѓе, меѓу кои и жени и деца.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın