Турција

Средба на претседателите на Туркије и Алжир

Ердоган и Тебун ја започнаа својата билатерална средба по официјалната церемонија за пречек во Претседателска палата во Алжир.

Muhammed Enes Çallı  | 21.11.2023 - Обновена : 21.11.2023
Средба на претседателите на Туркије и Алжир

ИСТАНБУЛ (АА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес беше пречекан од неговиот алжирски колега Абделмаџид Тебун во главниот град на Алжир, јавува Анадолу.

Ердоган и Тебун ја започнаа својата билатерална средба по официјалната церемонија за пречек во Претседателска палата во Алжир.

За време на посетата, двајцата претседатели ќе копретседаваат за време на состанокот на Советот за соработка на високо ниво на Туркије и Алжир.

На состанокот на Советот ќе се зборува за чекорите за понатамошно продлабочување на соработката меѓу двете земји.

Ердоган и Тебун ќе разменат и мислења за регионалните и глобални прашања, вклучувајќи ги тековните израелски напади во Газа.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.