спорт

Шпанец екологист со пешачење ќе стигне до Катар за да го гледа Светското првенство во фудбал

- Патникот екологист помина низ Франција, Италија, Словенија, Албанија, Босна и Херцеговина и Грција. Когедор досега за приближно шест месеци испешачи 3.000 километри. Влезе во Турција преку граничниот премин „Пазаркуле“.

Hakan Mehmet Şahin  | 14.07.2022 - Обновена : 20.07.2022
Шпанец екологист со пешачење ќе стигне до Катар за да го гледа Светското првенство во фудбал Фото: Хакан Мехмет Шахин / АА

ЕДРЕНЕ (АА)

- Хакан ШАХИН


- Сантјаго Санчез Когедор (41), кој тргна пешки од својата земја Шпанија за да ги следи фудбалските натпревари на Светското првенство во Катар 2022 година, пристигна во Турција поминувајќи 3.000 километри за шест месеци, пишува Агенција Анадолија (АА).

Санчез Когедор тргна од градот Алкала де Енарес каде што живееше, на почетокот на годината, со две цели, да привлече внимание на загадувањето на животната средина во светот и да го гледа Светското фудбалско првенство ФИФА 2022.

Патникот екологист помина низ Франција, Италија, Словенија, Албанија, Босна и Херцеговина и Грција. Когедор досега за приближно шест месеци испешачи 3.000 километри. Влезе во Турција преку граничниот премин „Пазаркуле“.

За време на неговото патување до пристигнувањето во Едрене износи три пара чевли.

Тој од турскиот град Мардин ќе влезе во Ирак. Откако ќе го помине Кувајт, планира во средината на ноември да стигне во Катар.

Шпанскиот љубител на фудбал ја чисти и животната средина по рутата низ која минува. На местата кои се небезбедни, Когедор патува со јавен превоз.


- „Пешачењето е мојата животна филозофија“

Санчез Когедор за новинарот на Агенција Анадолија (АА) нагласи дека долгото пешачење и возењето велосипед се неговата животна филозофија.

Екологистот, кој е навивач на Реал Мадрид, истакна дека собирајќи ѓубре на рутата низ која пешачи се обидува да го сврти вниманието кон загадениот свет.

Наведувајќи дека претходно меѓу Шпанија и Катар патувал со велосипед, Санчез Когедор додаде:

„Претходно оваа рута ја поминав со велосипед. На ова патување повторно поминав низ Едрене. Во текот на целото патување имаше луѓе кои ме угостуваа. Планирав да поминам од граничниот премин „Ипсала“ и да го продолжам својот пат. Но пешачев уште малку до Едрене за да ги видам пријателите што ги запознав претходно. Стекнав многу добри пријателства. Светот е прекрасно место. Луѓе кои никогаш не сум ги видел ме канат во нивните домови. Ми ги доверуваат клучевите од нивните домови. Ме канат да седнам на нивите маси“

Санчез Когедор ги посети историските и културните места во Едрене, меѓу кои и Џамијата „Селимије“, и тргна кон Истанбул.


На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.