свет

Уште три брода со пченка тргнаа од Украина

Бродовите ќе бидат контролирани од Заедничкиот координативен центар во Истанбул

Sertaç Bulur   | 05.08.2022
Уште три брода со пченка тргнаа од Украина

АНКАРА (АА) - Министерството за национална одбрана на Туркије (Турција) соопшти дека од Украина тргнале бродови со пченка со знамиња на Панама, Малта и Туркије, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Според соопштението на Министерството, бродот „Навистар“ со знаме на Панама, кој тргна од пристаништето Одеса во Украина и треба да пристигне во Ирска, превезува 33.000 тони пченка.

Бродот ќе биде контролиран од Заедничкиот координативен центар на северот на Истанбул.

Вториот брод со 13.000 тони пченка кој тргна од пристаништето Черноморск во Украина треба да пристигне во Велика Британија. Релацијата на бродот „Роџен“ со знаме на Малта ја следи и Заедничкиот координативен центар.

Заплови и бродот „Поларнет“ под турско знаме, кој чекаше во пристаништето Черноморск во Украина. Бродот треба да стигне во Карасу.

Бродот носи 12.000 тони пченка. Пред да стигне до Карасу, ќе биде прегледан од Заедничкиот координативен центар на северот на Истанбул.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın