свет

Телефонски разговор Чавушоглу-Ди Мајо

Се вели дека Чавушоглу и Ди Мајо во телефонскиот разговор се осврнаа на билатерални и на регионални прашања

Zuhal Demirci   | 22.05.2020
Телефонски разговор Чавушоглу-Ди Мајо

АНКАРА

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу, телефонски разговараше со министерот за надворешни работи на Италија, Луиџи Ди Мајо, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Оваа информација ја потврдија дипломатските извори.

Се вели дека Чавушоглу и Ди Мајо во телефонскиот разговор се осврнаа на билатерални и на регионални прашања.

Според соопштеното, двајцата министри разговараа и за нормализацијата во состојбата со новиот вид коронавирус (Ковид-19), како и за прашањата околу туризмот.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.