свет

Ракетен напад врз Амбасадата на САД во Багдад

Не се дадени информации за жртви во овој напад

Haydar Karaalp   | 29.07.2021
Ракетен напад врз Амбасадата на САД во Багдад

БАГДАД (АА) - Извршен е ракетен напад врз Амбасадата на Соединетите Американски Држави (САД) во ирачкиот главен град Багдад, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Според вестите на ирачките медиуми, со две ракети е извршен напад во близина на Американската амбасада која се наоѓа во заштитеното подрачје во Багдад, познато како Зелена зона.

Како резултат на нападот, настаната е штета на возилата во околината.

Не се дадени информации за тоа дали има жртви во овој напад.

Исто така, ирачката Влада сѐ уште не дала никаква изјава во врска со случајот.

Инаку, во последниот период често се вршат напади врз американските цели во Ирак.

Се тврди дека зад овие напади стојат шиитските милициски групи кои се блиски со Иран.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın