свет

Два мали авиона се судрија во Австралија: 4 загинати

- Несреќата се случила утрово во 11:25 часот по локално време, источно од аеродромот „Мангалоре“, при што во несреќата животот го загубиле 4 лица.

Recep Şakar   | 19.02.2020
Два мали авиона се судрија во Австралија: 4 загинати Фото: Архива / АА

МЕЛБУРН

Во близина на градот Мангалоре во австралиската сојузна држава Викторија дојде до судир на два мали авиона во воздух. По падот на авионите, во несреќата животот го загубија 4 лица, јавува Агенција Анадолија (АА).

Полицијата на Викторија информираше дека во близина на градот Мангалоре, сместен северно од Мелбурн, од засега непознати причини дошло до судир на два мали авиона во воздух, во кои се наоѓале по две лица.

Несреќата се случила утрово во 11:25 часот по локално време, источно од аеродромот „Мангалоре“, при што во несреќата животот го загубиле 4 лица.

Полицијата на Викторија соопшти дека е започната истрага во врска со несреќата, додавајќи дека засега не е одреден идентитетот на починатите. За несреќата се известени и претставниците на безбедноста на австралиското Цивилно воздухопловство.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın