свет

Германска министерка „Непријателството кон муслиманите е вистинска закана“

Видман-Мауц, наведувајќи дека треба да се води борба против екстремното десничарство, антисемитизмот, антимуслиманството и расизмот, потсети дека германската Влада пред околу еден месец го усвоила пакетот за борба против екстремното десничарство

Erbil Başay   | 03.12.2019
Германска министерка „Непријателството кон муслиманите е вистинска закана“

БЕРЛИН (АА) – Германската министерка за интеграција, Анет Видман-Мауц, во својот говор на презентацијата на 12. Извештај за усогласеност што се одржува во Берлин, рече дека во Германија годишно се случуваат 1.100 десничарски напади, јавува Агенција Анадолија (АА).

Истакнувајќи дека сите луѓе треба да живеат во слободна и безбедна земја без страв, Видман-Мауц рече: „Екстремната десница, антисемитизмот и антимуслиманството се реални закани со кои треба да се справиме ефикасно.“

Видман-Мауц, наведувајќи дека треба да се води борба против екстремното десничарство, антисемитизмот, антимуслиманството и расизмот, потсети дека германската Влада пред околу еден месец го усвоила пакетот за борба против екстремното десничарство.

Според пакетот, правната држава треба да ги користи сите средства во борбата против злосторствата, а тоа важи и за злосторствата извршени на интернет.

Таа исто така истакна дека е загрижена за каков било развој на екстремната десница и дека не треба да се навредуваат луѓето поради нивното потекло, верата и изгледот.

Видман-Мауц, нагласувајќи дека во Германија живеат 20,8 милиони имигранти, рече дека 25,5 проценти од населението во Германија е од имигрантско потекло.

„Јазикот е клучот за интеграцијата. Многу деца започнуваат на училиште без познавање на германскиот јазик. Сите деца треба да бидат поддржани пред да започнат да одат на училиште“, рече Видман-Мауц.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın