свет

Германија предупредува на глобална криза со храна поради руската војна против Украина

„Русија не дозволува извоз на милиони тони жито. Ова е голема, голема опасност“, рече германската министерка за надворешни работи, Аналена Баербок.

Ayhan Şimşek   | 13.05.2022
Германија предупредува на глобална криза со храна поради руската војна против Украина

БЕРЛИН (АА) - Глобалната криза со храна е на повидок поради војната на Русија против Украина, предупреди денеска германската министерка за надворешни работи, Аналена Баербок, јавува Агенција Анадолија (АА).

Во својот воведен говор на состанокот на министрите за надворешни работи на Г7, Аналена Баербок ја обвини Русија дека води „хибридна војна“ и го спречува извозот на жито од украинските пристаништа.

„Русија не дозволува извоз на милиони тони жито. Ова е голема, голема опасност“, рече таа.

„И ние можеме да го видиме само врвот на ледениот брег во моментов. Сите знаеме дека доколку климатската криза го погоди летото низ светот, ситуацијата ќе стане уште полоша“, додаде таа.

Баербок рече дека групата Г7 на водечките индустриски земји се согласила да преземе одговорност и да дејствува брзо за справување со претстојната криза.

Германската министерка е домаќин на тридневната средба во одморалиштето Вајсенхаус на Балтичкото Море.

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба и молдавскиот министер за надворешни работи, Нику Попеску, денеска, исто така, присуствуваат на состанокот како гости.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.