свет, Коронавирус

Ковид-19 причина за смртта на 44.830 лица во Велика Британија

- Новиот тип на коронавирус (Ковид-19) е причина за смртта на 44.830 лица во Велика Британија

Bilal Acar   | 13.07.2020
Ковид-19 причина за смртта на 44.830 лица во Велика Британија

ЛОНДОН

Новиот тип на коронавирус (Ковид-19) е причина за смртта на 44.830 лица во Велика Британија, јавува Агенција Анадолија (АА).

Според податоците на британското Министерство за здравство, во последнит 24 часа од последици предизвикани од Ковид-19 починале 11 лица, зголемувајќи вкупната бројка на смртни случаи на 44.830.

Вкупната бројка на лица заразени со коронавиурост изнесува 290.133, од кои 530 во последните 24 часа.

Велика Британија е земја со најголем број на смртни случаи предизвикани од коронавирусот во Европа, а трета во светот по САД и Бразил.


На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın