живот

Жителите кои го преживеаја ужасот на пожарите во Анталија: Никогаш немаме видено нешто слично

Жителите кои го преживеаја ужасот на пожарите во Анталија: Никогаш немаме видено нешто слично

„Имав мозочен удар и не можев да излезам од дома. Ќерката беше со мене, но не можеше да ме извлече [од куќата]. Војниците веднаш дојдоа напомош и ме спасија...“

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Португалската фудбалска ѕвезда Кристијано Роналдо не го отстапува врвот на социјалните мрежи
23.05.2021

Португалската фудбалска ѕвезда Кристијано Роналдо не го отстапува врвот на социјалните мрежи

Кристијано Роналдо, фудбалерот на италијанскиот тим Јувентус, продолжува да биде на врвот од најпопуларните имиња на социјалните мрежи со навивачка мрежа од скоро 530 милиони следбеници.

Турски бизнисмен ослободен по 10 години заробеништво во Сирија
20.05.2021

Турски бизнисмен ослободен по 10 години заробеништво во Сирија

„Среќен сум што сум повторно на слобода, што сум со моето семејство, деца и роднини. Полни 10 години се молев на Бога повторно да ме спои со мојата татковина и со моето семејство“

Мадагаскар: Милион луѓе се соочуваат со криза со храна поради сушата
20.05.2021

Мадагаскар: Милион луѓе се соочуваат со криза со храна поради сушата

„Сушата што трае на југот на Мадагаскар веќе три години негативно влијае врз луѓето кои главно се занимаваат со земјоделство и сточарство“

Турција: Рамазанските сомуни неизоставен дел од ифтарската трпеза
09.05.2021

Турција: Рамазанските сомуни неизоставен дел од ифтарската трпеза

Рамазанските сомуни, во Турција познати како „рамазан пидеси“, по форма можат да бидат долгнавести или кружни, а врз нив се става црн ким кој им дава посебен вкус

Агенција Анадолија ги сними деветте бебиња родени во Мароко: „Нивното здравје е добро“
06.05.2021

Агенција Анадолија ги сними деветте бебиња родени во Мароко: „Нивното здравје е добро“

„За време на операцијата видовме дека има 9 бебиња и многу се збунивме. Тоа беше изненадување и за нас. Но, како екипа што ќе ја изврши операцијата, бевме подготвени и за сите сценарија...“