Балкан, Коронавирус

Србија: Потврдени се 3.339 нови случаи на Ковид-19

- Во последните 24 часа во Србија од последиците на коронавирусот починаа 16 лица, а регистрирани се 3.339 нови случаи на зараза од тестирани 14.128 примероци

Andjelija Stojkovic   | 26.02.2021
Србија: Потврдени се 3.339 нови случаи на Ковид-19

БЕЛГРАД

Во последните 24 часа во Србија од последиците на коронавирусот починаа 16 лица, регистрирани се 3.339 нови случаи на заразени, а тестирани се 14.128 примероци, јавува Агенција Анадолија (АА).

На официјалниот сајт covid19.rs денес се наведува дека на болничко лекување се наоѓаат 3.876 лица заразени со коронавирус, од кои на респиратор се поврзани 159 лица.

Вкупниот број на починати од последиците на вирусот во Србија изнесува 4.414, а процентот на смртност е 0,97 отсто.

Од почетокот на епидемијата досега се регистрирани 453.240 лица позитивни на коронавирус, а тестирани се 2.917.578 примероци.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın