Yaşam

Tiyatronun diliyle engelleri aşmayı öğretiyor

Bebekken yanlış iğne sonrası bedensel engelli kalan ve 35 yıldır hayatını tekerlekli sandalyede sürüdüren Gamze Elibol, 18 yaşında kurduğu TEKSEM sanat atölyesinde hazırladığı kukla tiyatro oyunu ile engelli çocukların yüzünü güldürüyor

27.02.2018
Tiyatronun diliyle engelleri aşmayı öğretiyor Fotoğraf: AA/Ömer Ürer

DÜZCE  - Ömer Ürer

Küçük yaşta bedensel engelli kalan tiyatro oyuncusu ve sanat yönetmeni Gamze Elibol, tekerlekli sandalyede sahneye çıkarttığı "Biricik" isimli kuklasıyla izleyicilerine her türlü engele rağmen mutlu olabilecekleri mesajını vermeyi amaçlıyor.

Engelli olarak doğmayan fakat 1,5 yaşındayken yanlış iğne tedavisi sonrası tekerlekli sandalyeye mahkum kalan Elibol, o yıllarda çok istediği fakat mevzuat gereği kabul edilmediği tiyatro bölümünü okuyamasa da zor geçen eğitim sürecinin ardından işletme fakültesinden mezun oldu.

Hayallerinden vazgeçmeyerek kişisel gayretleriyle tiyatro eğitimi alan engelli oyuncu, 17 yıl önce engelli kadınlara yönelik çalışma yapmak amacıyla Türkiye Engelsizler Kültür, Sanat ve Eğitim Merkezini (TEKSEM) İstanbul'da kurdu.

Gençlik çağlarına tekabül eden dönemde kurduğu merkezin başkanlığını da yürüten Elibol, engellilerin de hayatta var olduğunu gösterebilmek adına, ekibiyle TEKSEM sanat atölyesinde hazırladığı kukla tiyatro oyunuyla engelli çocukların yüzünü güldürüyor.

Yaşayamadığı çocukluk hayallerini süsleyen güzellikleri de oyunlarına yansıtan Elibol, son projeleri kapsamında tekerlekli sandalyede sahneye çıkarttığı "Biricik" adlı kuklasıyla, izleyicilerine her türlü engele rağmen mutlu olabilecekleri mesajını vermeyi amaçlıyor.

Bazı projelerden elde edilen gelirle 100'den fazla engelli öğrenciye burs imkanı da sunan TEKSEM'in tiyatro ekibi, Düzce'den sonra Ankara ve İzmir'de sahne alacak. Ekip, talep olması ve sponsor sağlanması durumunda ise Türkiye'nin tüm illerinde vatandaşlara hitap etmek istiyor.

"Engelli kukla Biricik" ile sahne alıyor 

Yanlış iğne tedavisi sonucu 1,5 yaşında engelli kaldığı hayatına 35 yıldır tekerlekli sandalyede devam etiğini anlatan Elibol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 17 yıl önce, engelli kadınların neler yapabileceğini kanıtlama misyonuyla merkezi kurduğunu söyledi.

Sanat yönetmeni Elibol, gönüllük esaslı birçok proje gerçekleştirdiklerini belirterek, "Bazı çalışmalarımızdan elde edilen gelirlerle şu an 121 engelli öğrencimizin bursunu karşılıyoruz. Amacımız Türkiye'de yaşayan engelli çocuklara öncülük yapmak. Vücudumuzla, bedenimizle, tekerlekli sandalyemiz, görmeyen gözümüz, duymayan kulağımız ile mutlu olabileceğimizi göstermeye çalışıyoruz. Hedefimiz ve amacımız çocuklarımıza bunu göstermek." diye konuştu.

İşletme mezunu olduğunu ama hedefinin en başından beri tiyatro eğitimi olmak olduğunu aktaran Elibol, "Neden güzel sanatlarda okuyan bir engelli, ileri de öğretmen olmasın. Ben tekerlekli sandalyede çocukları güldürüp, eğlendirebiliyorum. Tekerlekli sandalyede olmam buna engel değil. Ben 17 yıldır engelli olmayan 30-40 insana eğitim verdim ve devlet tiyatrosunda sahneye çıkardım. Bunu, engelli olarak ben yaptıysam herkes yapabilir." ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın