Euro
6.55
Dolar
5.82
BIST 100
95,952.77
Altın
1,272.55
Yaşam

Minik Emir kanserden organ nakliyle kurtuldu

Henüz 17 aylıkken kanser teşhisi konulan 2 yaşındaki Emir Eymen Yıldırım, babasından nakledilen karaciğer dokusu sayesinde hastalıktan kurtuldu.

Hatice Şenses Kurukız   | 08.11.2018
Minik Emir kanserden organ nakliyle kurtuldu

Istanbul

İSTANBUL - Hatice Şenses

Dünyaya gelmesiyle anne ve babasının büyük sevinç yaşadığı Emir Eymen, daha yürümeyi, konuşmayı bile öğrenemeden kansere yakalandı.

Küçük bedeniyle hastalığı yenmek için mücadele eden Emir Eymen, gününün neredeyse tamamını hastanelerde geçirmeye başladı.

Emir Eymen'in, türlü sıkıntılarla baş etmek zorunda kaldığı süreçte uygulanan tedavilerin istenen iyileşmeyi sağlayamaması nedeniyle organ nakli gündeme geldi.

Babasının karaciğer dokusunun kendisine uygunluk göstermesiyle Emir Eymen'in hayatında yeni bir sayfa açıldı.

Babasından alınan karaciğer dokusu, Emir Eymen'e, Marmara Üniversitesi (MÜ) Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Karaciğer Nakil Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Ender Dulundu ve ekibi tarafından başarıyla nakledildi.

"Nakil bizim için zamanla yarıştığımız bir süreç haline geldi"

Oğluna karaciğer dokusu veren baba Kadir Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Emir Eymen'e, yaklaşık bir yıl önce karaciğer kanseri tanısı konulduğunu söyledi.

Bunun üzerine tedaviye başlandığını ancak istenilen etkinin görülememesi üzerine organ nakli kararı alındığını dile getiren Yıldırım, "3 ay önce de nakil yapıldı. Benden alınan karaciğer dokusu oğluma nakledildi. Başarılı bir operasyon gerçekleşti. Şükürler olsun biz çok memnunuz." dedi.

"Organlarımız toprak değil can olsun"

Baba Kadir Yıldırım, organ bağışının önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Biz çocuğumuzun karaciğer rahatsızlığı olmasından dolayı daha şanslıydık. Karaciğerde uyum sorunu çok fazla yaşanmıyor. Fakat herkes bu kadar şanslı olmayabilir. En önemlisi diğer organlarda özellikle kalpte, kök hücrede çok sıkıntılı durumlar yaşanabiliyor. Medyadan takip ediyoruz. Organ bağışının önemi böyle bir durumla karşılaşıldığında anlaşılıyor. Biz de bunun önemini böyle öğrenmeyi istemezdik ama bu şekilde öğrendik. Allah hiç kimseye bu şekilde öğretmesin. Organ bağışı çok önemli. Organlarımız toprak olmasın, can olsun. İnşallah Allah'ın izniyle bizim evladımız iyileşecek, diğer evlatlar da organ bağışı sayesinde yaşayacak."

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.