Euro
6.42
Dolar
5.76
BIST 100
97,149.04
Altın
1,526.33
Yaşam

Görme engelli Yılmaz'ın hayatı Gülten öğretmenle değişti

Hayatının 18 yılını ailesinin başına bir şey gelebileceği endişesi ile evde geçiren 24 yaşındaki görme engelli Deniz Yılmaz, öğretmen Gülten Şen sayesinde hayallerine kavuştu.

Meltem Yılmaz   | 03.12.2015
Görme engelli Yılmaz'ın hayatı Gülten öğretmenle değişti

Trabzon

TRABZON

Hayatının 18 yılını ailesinin başına bir şey gelebileceği endişesi ile evde geçiren 24 yaşındaki görme engelli Deniz Yılmaz, öğretmen Gülten Şen sayesinde hayallerine kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Rize'de görme engelliler okulu bulunmaması ve insanların da bu konuda yeterli bilgiye sahip olamaması nedeniyle eğitim alamayan Yılmaz, 18 yıl sonra tesadüfen annesinin tanıştığı Gülten Şen isimli öğretmen sayesinde hayallerine kavuştu. 

Yılmaz, Gülten Şen aracılığıyla 18 yaşında başladığı okuma yazma kursunu birincilikle bitirerek, 1,5 yılda ilköğretim, 2,5 yılda da lise diplomasını aldı.

Liseden sonra bir yıl da dershaneye giden Yılmaz, üniversite sınavına girerek, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazandı. İkinci sınıf öğrencisi Yılmaz, 18 yılda harcadığı zamanı, karşısına çıkan bütün engellere rağmen 5 yılda kazanmanın mutluluğunu yaşıyor. 

Yılmaz, mesleki eğitim kurslarına da gittiğini belirterek, "Ben bir genç kızdım ama bir genç kızın sahip olduğu becerilere sahip olamadım. Bu nedenle mesleki eğitim kurslarına da yazıldım. Hayatımda ilk defa elma soymayı, bardağıma çay doldurmayı öğrendim. Kendi hesabımı kendim yönetebiliyorum. Çok mutluyum" diye konuştu.

Muhabir: Meltem Yılmaz


Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın