Yaşam

'Cem-Papandreu Uluslararası Barış Ödülü' ilk sahiplerini buldu

Cem-Papandreu Uluslararası Barış Ödülüne, Türk Yunan Forumu ile iş adamları Şarık Tara ve Theodore Papaleksopulos layık görüldü.

Fikriye Susam Uyar  | 16.04.2016 - Güncelleme : 16.04.2016
'Cem-Papandreu Uluslararası Barış Ödülü' ilk sahiplerini buldu Eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in ailesi ve Yunanistan Eski Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreou tarafından hayata geçirilen "Cem-Papandreou Uluslararası Barış Ödülü" ilk sahiplerini buldu. İş adamı Tarık Şara (sağda), ödülünü Yorgo Papandreou'nun elinden aldı. Fotoğraf: AA/ Arif Hüdaverdi Yaman

Istanbul

İSTANBUL

Eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in ailesi ve Yorgo Papandreu tarafından hayata geçirilen ve ilki gerçekleştirilen "Cem-Papandreu Uluslararası Barış Ödülü" Türk Yunan Forumu ile iş adamları Şarık Tara ve Theodore Papaleksopulos'a verildi.

Eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, ENKA Okulları'nda düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, dışişleri bakanı olarak göreve geldiğinde Kardak krizinin üzerinden yaklaşık 3 yıl geçtiğini anımsattı.

"Bu durumda eğer bizim temel, yabancı, güvenlik kurallarımıza kafa tutmazsam, dışişleri bakanı olmanın hiçbir anlamı olmadığına karar verdim" diyen Papandreu, şöyle konuştu:

"Şanslıydım ki Türkiye'deki meslektaşım İsmail Cem'di. İsmail, karizmatik ve cesur bir politikacıydı. İlişkimiz güven üzerine kurulmuştu. İsmail ve ben yeni bir yerel söylem iş birliği içinde çalıştık. Bunun için sembolik hareketimiz Türkiye'ye en yakın ada olan Samos'ta beraber zeytin ağacı diktiğimiz zamandı. Ölümünden birkaç yıl sonra bir zeytin dalını mezarına koydum. Yıllar sonra iki ülke ve vatandaşları arasında İsmail Cem'in ailesi ve İpek ile beraber onun anılarının ve bizim ortak rüyamız adına böyle bir şeye karar verdik."

"Ödül her yıl verilecek"

İsmail Cem'in kızı İpek Cem Taha da babası ve Yorgo Papandreu'nun, dışişleri bakanlıkları döneminde bir barış fidanı diktiklerini belirterek, bu fidanın büyüdüğünü ve birçok evrim geçirdiğini söyledi.

"Cem ve Papandreu barışa niyet etmiş iki devlet adamıydı" diyen Taha, ancak kalıcı bir değişim yaratmak için yalnızca bu niyetin yeterli olmadığını anlattı.

Cem ve Papandreu'nun niyetlerini strateji, plan, eylem ve iş birliği ile harmanladıklarını kaydeden Taha, barış niyetine ortak olan nice sesin daha da yükselmesine ön ayak olduklarını anlattı.

Her yıl verilecek bu ödülün barışın ihtisasına gönül veren kişi ve kuruluşları desteklediğini ifade eden Taha, şöyle konuştu:

"Ege Denizi dediğimizde artık ayıran değil, köprü olan bir denizden söz ediyoruz. Türkiye ve Yunanistan kıyıları, Türkçe ve Yunanca'nın yeniden yan yana duyulduğu, Ege'nin kolaylıkla birleştirdiği bir dünya cenneti Homeros'un kalemi ve Bedri Rahmi'nin fırça darbeleriyle romantik hülyaların beslendiği Ege...Gerçekten bir dünya harikası. Günümüzde Ege'nin bir diğer yüzü var. Gözardı edemeyeceğimiz acılı bir yüz. Ege Denizi'nin güzelim sularında, güvensiz can yeleklerini, derme çatma şişme botları ve sığınmacı çocukların ölü bedenlerini kucaklıyor şimdilerde. Cennet cehenneme dönüşüyor."

Konuşmaların ardından "Cem Papandreu Uluslararası Barış Ödülü" Türk Yunan Forumu ile iş adamları Şarık Tara ve Theodore Papaleksopulos'a verildi.

Fazıl Say'ın konser verdiği törene, Eski Başbakan Mesut Yılmaz, Eski Bakan Abdullatif Şener, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun yanı sıra akademisyenler, iş adamları Türk ve Yunan yetkililer katıldı.

Muhabir: Fikriye Susam Uyar

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.