Euro
6.46
Dolar
5.78
BIST 100
98,415.34
Altın
1,489.40
Yaşam

100 yıllık hafız hasreti sona erdi

Bosna Hersek'in batısında yer alan Bihaç'ta, 100 yıllık hafızlık hasreti sona erdi.

15.08.2011
100 yıllık hafız hasreti sona erdi

hafiz

Bosna Hersek'in batısında yer alan Bihaç'ta, 100 yıllık hafızlık hasreti sona erdi.***

BİHAÇ - Ömer Çetres/Zlatan Kapiç

Osmanlı zamanında batıdaki en uç noktada yer alan kentlerden biri olan ve şu anda yaklaşık 100 bin nüfusun yaşadığı Bihaç'ta, Birinci Dünya Savaşı'nın ardından ilk kez bir kişi hafız oldu.
Bihaç doğumlu olan, evli ve bir çocuk babası Abdurrahman Osmanoviç, Travnik kentindeki tarihi Elçi İbrahimbey Medresesi'nde bir süre önce hafızlığını tamamlayarak kentine döndü. Yaklaşık 100 yıl boyunca hiç hafızın olmadığı Bihaç'ta, Osmanoviç ile birlikte bir gelenek yeniden diriltildi. 
Abdurrahman Osmanoviç'in kendisi gibi hafızların yetişmesi için Bihaç Müftülüğü'ne Kur'an Kursu açılması yönündeki talebi de kabul gördü. Açılan Kur'an Kursu'nda hocalık yapan Abdurrahman Osmanoviç, şimdi yaklaşık 50 öğrenciyi hafız yapmak için çaba harcıyor.
Abdurrahman Osmanoviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bihaç kentinde yaklaşık 100 yıl aradan sonra ilk hafızın kendisi olduğunu belirterek, bunun onurunu ve gururunu yaşadığını kaydetti.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın