Dolar
8.59
Euro
10.12
Altın
1,765.34
ETH/USDT
3,509.40
BTC/USDT
47,770.00
BIST 100
1,419.77
Gündem, arşiv

Zekeriya Öz ile Celal Kara Ermenistan'a kaçtı

Haklarında yakalama kararı çıkarılan eski savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara'nın Gürcistan üzerinden Ermenistan'a geçtiği tespit edildi.

11.08.2015
Zekeriya Öz ile Celal Kara Ermenistan'a kaçtı

İSTANBUL/ARTVİN

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararnamesiyle görevden uzaklaştırılmalarına karar verilen, haklarında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "örgüt kurma" iddiasıyla soruşturma yürütülen eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında dün Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesince tutuklama amaçlı yakalama kararı çıkarıldı.

Mahkeme, oy birliğiyle aldığı kararın ardından dosyayla ilgili gizlilik kararı da verdi. 

Yakalama kararı sonrasında İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne, Öz, Kara ve Yüzgeç'in bulunarak, Bakırköy Adliyesi'ne sevk edilmeleri için gerekli yazı yazıldı. 

Artvin Valisi Kemal Cirit, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında "örgüt kurma" iddiasıyla soruşturma yürütülen eski savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara'nın Gürcistan üzerinden Ermenistan'a geçtiklerinin tespit edildiğini bildirdi.

Cirit, Kara ve Öz'ün Gürcistan'a kimlikle, Ermenistan'a da pasaportla geçtiklerinin anımsatılması üzerine "Bu kişilerin Erivan'a geçiş yapabilmeleri için mutlaka pasaport kullanmaları lazım. Gürcistan ile aramızdaki dostluk ilişkileri nedeniyle bizde kimlikle geçiş uygulaması mevcut. Sarp Sınır Kapısı'na gelirken herhangi bir havayolu kullanmadılar, Trabzon Havalimanı dahil olmak kaydıyla. Karayolu ile Artvin'e gelmişler ve oradan da yaya olarak çıkış yapılmış durumda. MOBESE kayıtlarından biz araştırmalarımız devam ettiriyoruz. Bir tespitimiz olursa basınla paylaşacağız. Elimizde incelediğimiz bir görüntü var" ifadelerini kullandı.

Kara ve Öz'ün yurtdışına çıkarken yakalanmamak için bir önlem alıp almadıkları da sorulan Cirit, şunları kaydetti:

"Kara ve Öz, yurtdışına çıkarken rahat kıyafetleri tercih ettiler. Hatta aynı renkleri, hatta aynı valiz boyutlarını, hatta benzer şapkaları tercih ettiklerini, görüntülerden izleyip gördük. Yarım saat arayla çıkış yaptılar. Yurtdışına çıkış zamanları açısından araya biraz mesafe koymalarının kendileri açısından bir anlamı olduğunu ifade ediyorum. Ayrı araçlarla ya da birlikte geldiklerine dair elimizde bilgi yok. Öz'ün yanında kendi soyadına uygun bir hanımefendi de var. O da yurtdışına çıkmış, kendisine eşlik etti. Celal Kara ise yalnız çıktı."

Türkiye, savcılar Öz ve Kara'yı SİDAS gereği isteyebilecek

 Ermenistan'a geçtikleri tespit edilen eski savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara'nın, Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi (SİDAS) hükümleri gereğince, Ermenistan'dan Türkiye'ye iadeleri istenebilecek.

Haklarında yakalama kararı çıkarılan eski savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara'nın Gürcistan üzerinden Ermenistan'a geçtiğinin tespit edilmesi, Türkiye ile Ermenistan arasında "suçluların iadesi sözleşmesi" bulunup bulunmadığını gündeme getirdi. 

Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dışilişkiler Genel Müdürlüğü verilerine göre, ülkeler arasındaki iade işlemleri, Türkiye'nin de taraf olduğu SİDAS'a veya ikili anlaşmalara göre yapılıyor. 

Türkiye ile arasında ikili anlaşma olan devletlerle yapılan suçlu iadesi işlemleri, bu anlaşma hükümlerine göre, SİDAS'a taraf olan ülkelerle bu sözleşme hükümlerine göre yürütülüyor.

Türkiye ile Ermenistan arasında "cezai konularda adli yardımlaşma ve suçluların geri verilmesine ilişkin sözleşme" bulunmuyor ancak Türkiye ve Ermenistan bu sözleşmeye taraf olduğundan, iki ülke arasındaki iade işlemleri bu sözleşme hükümlerine göre düzenleniyor. 

İade süreci

Suçlu iadesi (geri verme), isteyen devlet adli makamlarınca yürütülen bir soruşturma, kovuşturma veya isteyen devlet mahkemelerince verilip kesinleşmiş bir mahkeme hükmü nedeniyle istenilen devlet ülkesinde bulunan şüpheli, sanık veya hükümlünün teslim edilmesi olarak tanımlanıyor.

Suçlu iadesine ilişkin sözleşmelerde adalet bakanlıkları "merkezi makam" olarak gösteriliyor.

Türkiye ile ilgili suçlu iadesi işlemlerinde Adalet Bakanlığı "merkezi makam" olarak görev yapıyor. Bu görev Adalet Bakanlığı bünyesindeki Uluslararası Hukuk Ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yerine getiriliyor.

Bu kapsamda, Ermenistan'a geçtikleri tespit edilen eski savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara hakkında, SİDAS hükümleri gereğince Ermenistan yetkili adli makamına hitaben iade talepnamesi yazılarak Türkiye'ye iadeleri istenebilecek.


Muhabir: Tuncay Bekar

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın