Dolar
13.71
Euro
15.50
Altın
1,784.01
ETH/USDT
4,115.00
BTC/USDT
48,996.00
BIST 100
1,910.41
Gündem, arşiv

Suriyelilerin araçlarına geçici Türk plakası

Kahramanmaraş'ta yaşayan Suriyelilerin araçlarına geçici Türk plakası verilmeye başlandı.

21.04.2015
Suriyelilerin araçlarına geçici Türk plakası

KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş'ta yaşayan Suriyelilerin araçlarına geçici Türk plakası verilmeye başlandı.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin beraberinde getirdikleri tescilli özel araçlara, harf grubu 'SAA' olan geçici Türk plakası verilmeye başladı.

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 51. maddesinde yapılan değişiklik çerçevesinde, Suriyelilerin barındığı çadır kentte ilk plaka verildi.

Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürü Nadir Telli, burada yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş'ta ikamet eden Suriyelerin araçlarına geçici Türk plakası vermeye başladıklarını ve kentte yaklaşık 300 Suriye plakalı aracın bulunduğunu belirtti.

Suriyeli araç sahiplerine 46 SAA 001'den başlayarak plaka vermeye devam edeceklerini dile getiren Telli, geçerli araç muayenesi, trafik sigortası ve İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) kaydı bulunanların plakayı almaya hak kazanacağını söyledi.

Telli, trafik kurallarına uymayan Suriyeli sürücülerin daha rahat ihbar edilebileceğini kaydetti.

Aracına Türk plakasını alan ilk Suriyeli Hüseyin Mahmut ise "Suriye plakası varken her yere gidemiyorduk. Milletin dikkatini fazla çekmesin diye pikniğe bile gidemiyordum. Şimdi Allah'a şükür Türk Devletinin bize verdiği plakalarla daha rahat gezme imkanı bulacağım" diye konuştu.

Geçici trafik belgesi ve tescil plakası verilen araçlar, başkasına satılamayacak ya da ödünç verilemeyecek. Geçici trafik belgesi almayan araçlar trafikten men edilecek. Bu araçlar, "Geçici çıkış yol belgesi" alınmadıkça da yurt dışına çıkış yapamayacak.

Muhabir: Ersoy Sevinç, İsmail Hakkı Demir 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın