Dolar
16.15
Euro
17.31
Altın
1,862.72
ETH/USDT
1,960.00
BTC/USDT
29,364.00
BIST 100
2,375.00
Gündem

'Kudüs sevilmeden insanlığa girilemez'

Yazar ve şair Nuri Pakdil, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine tepki göstererek, "Kudüs sevilmeden insanlığa girilemez. Tutsak Kudüs'e borcumuz, Kudüs'ü savunmaktır, özgürlüğüne kavuşturmaktır." dedi.

Ayşe Büşra Erkeç   | 31.07.2017
'Kudüs sevilmeden insanlığa girilemez'

Istanbul

İSTANBUL - AYŞE BÜŞRA ERKEÇ

Yazar ve şair Nuri Pakdil, yaptığı açıklamada, Kudüs'e olan bağlılığının İslama olan bağlılığından kaynaklandığını söyledi.

Kimliğinin de İslam dinine olan sarsılmaz bağlılığından oluştuğunu sözlerine ekleyen Pakdil, "Bununla gurur ve onur duyuyorum. Ben, uygarlığımın değer yargılarından yanayım, İslam uygarlığının savunucusuyum. Uygarlığımızın yabancılaştırma girişimleriyle yenilmiş olan hakkını geri istiyorum." diye konuştu.

Kudüs'ü savunmanın insanlık borcu olduğunu dile getiren Pakdil, "Yüreğimizin yarısı Mekke'dir, geri kalanı da Medine'dir. Üstünde bir tül gibi Kudüs vardır. Kudüs'ü savunmak, gerçek bağımsızlığı savunmaktır. Kudüs sevilmeden insanlığa girilemez. Tutsak Kudüs'e borcumuz, Kudüs'ü savunmaktır, özgürlüğüne kavuşturmaktır." açıklamasında bulundu.

"Yahudi, Avrupa-Amerika emperyalizmi adına vekaleten cürüm işliyor"

İlk kez 2015'te Kudüs'e gittiğini ve Kudüs'ün sanıldığı gibi çöl olmadığını anlatan Nuri Pakdil, Kudüs'ü görmenin olağanüstü heyecan verici olduğunu kaydetti.

Filistinli Müslümanların, Kudüs'de şiddet ve zulümle iç içe yaşamak zorunda kaldıklarının altını çizen Pakdil, "Filistin'de İsrail'in uyguladığı terör çok somut. Bütün caddeler İsrail askerleriyle dolu. Kudüs'e İsrail askerlerinin denetimindeki bir yoldan giriliyor. Birlikte gittiğimiz arkadaşlara epeyce zorluk çıkardılar. Filistin'de, tıpkı İkinci Dünya Savaşı'nda olduğu gibi, Berlin duvarı gibi tel örgülerle çevrili bir durum var. İsrailliler, Filistinlilerin el-Aksa camisine gelip namaz kılmalarını engelliyor." şeklinde konuştu.

Pakdil, Filistin topraklarının Osmanlı'nın bir parçası olduğuna dikkati çekerek, şunları dile getirdi:

"İkinci Abdülhamid'in başkanlıktan düşürülmesiyle, sömürgecilerin Ortadoğu'yu parçalama politikaları yürürlüğe kondu. Yahudi, kendi adına doğrudan, Avrupa-Amerika emperyalizmi adına vekaleten cürüm işliyor."

"En büyük düşüm Kudüs'ün esenliğe çıktığını görmek"

Türk halkının Ortadoğu uygarlığını oluşturan halklardan olduğunu aktaran Pakdil, en büyük düşünün yeryüzündeki tüm müslümanların birliğinin sağlanması ve Kudüs'ün esenliğe çıktığını görmek olduğunu açıkladı. 

Batının İslamın yükselişini engellemek için Müslüman halklara büyük bir kindarlıkla saldırdığına işaret eden Pakdil, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ortadoğu halkları İslam uygarlığını yeniden canlandırabilirlerse, birlik olabilirlerse, çağın dengesizliği düzeltilebilecektir. Filistinli kardeşlerime, İslami devrim özlemi yüklü devrimci selamlarımı yolluyorum. Yaşasın, yeryüzündeki tüm inananların birlikteliği. Yaşasın Filistin. Yaşasın Kudüs."

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.