Euro
6.53
Dolar
5.89
BIST 100
121,474.80
Altın
1,556.77
Türkiye

Kolluk personeli yaya nöbeti tuttu

"2019 Yaya Öncelikli Trafik Yılı" kapsamında "Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz" sloganıyla düzenlenen etkinliklerde trafikte yaya önceliğine dikkati çekebilmek amacıyla kolluk personelleri nöbet tuttu.

02.10.2019
Kolluk personeli yaya nöbeti tuttu

Bursa

Edirne'de yaya nöbeti uygulaması "tatlı" başladı

Edirne'de "Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz" kampanyası kapsamında kolluk görevlileri yaya nöbetine başladı. Edirne Valisi Ekrem Canalp, öğrencilerle birlikte nöbete katıldı. ( Gökhan Balcı - Anadolu Ajansı )

Trafikte yaya önceliğine dikkati çekebilmek amacıyla kolluk personeli nöbet tuttu.

"2019 Yaya Öncelikli Trafik Yılı" kapsamında "Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz" sloganıyla düzenlenen etkinlik kapmasında İstanbul genelinde 4 bin 660 noktada 7 bin 258 personel tarafından uygulama yapıldı.

Uygulama alanlarından biri olan Taksim Meydanı'nda bulunan yaya geçidi önünde de öğrenciler, ellerinde "Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın. Yaya Güvenliğinin Nöbetçileriyiz" yazılı pankart taşıdı. Öğrenciler daha sonra polis ve jandarma ekipleriyle beraber sürücü ve yayalara tanıtım broşürleri dağıttı.

Uygulamaya katılan İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özyiğit de etkinlik sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, bu senenin yaya yılı ilan edildiğini hatırlattı.

Kentte bu yıl tüm kurumların üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmek için çalıştığını aktaran Özyiğit, "Sadece kurumlarımızın çalışması yetmiyor. İstanbul'da hem sürücülerimiz hem de yayalarımız istenenden daha fazla ilgi gösterdiler. Hem ölümlü ve yaralamalı kazalarda azalma yaşandı hem de insanların tedirginliklerinde oldukça rahatlama temin edildi." diye konuştu.

Öte yandan İstanbul'da 2019 yılında yaya öncelikli trafik yılı kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde yaya ölümlü kazalarda yüzde 12 azalma yaşandığı belirtildi. 

Bursa

İçişleri Bakanlığınca 2019'un "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" ilan edilmesi dolayısıyla Bursa kent merkezindeki 239 yaya geçidinde polis, jandarma ve zabıta mensubu bin 313 kolluk personelinin katılımıyla etkinlik yapıldı.

Etkinlik, başta okullar olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşlarına ait hizmet binalarının önünde ve diğer yaya geçitlerinde "Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz" sloganıyla gerçekleştirildi.

Nilüfer ilçesi Odunluk Mahallesi Akademi Caddesi'nde bulunan yaya geçidindeki nöbete katılan Vali Yakup Canbolat, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan ve beraberindekiler, araç sürücülerine broşür dağıttı. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri de ellerindeki dövizlerle geçitlerde yaya önceliğine dikkati çekti.

Eskişehir

Eskişehir'de farklı noktalarda yaya nöbeti tutan kolluk personeli, sürücüleri uyardı, broşür dağıttı.

Vali Özdemir Çakacak, Atatürk Bulvarı'nda yaya geçidi nöbetindeki kolluk kuvvetlerini ziyaret etti.

Öğrencilerle sohbet eden Çakacak, yaya önceliği konusunda uyarılarda bulundu.

Balıkesir

Balıkesir'in merkez Altıeylül ilçesi Bahçelievler Mahallesi'ndeki Yarış Ortaokulu önünde gerçekleştirilen nöbette, trafik polisleri öğrencilerin yolun karşısına güvenli bir şekilde geçmeleri için araç sürücülerini bilgilendirdi.

Sürücülere broşür dağıtan Vali Ersin Yazıcı, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Tarık Hekimoğlu, yaya önceliği konusunda uyarılarda bulundu. Etkinliğe gelen engelli öğrencilere düdük ve şapka hediye eden Yazıcı, bir sürücüyü de emniyet kemeri takması için uyardı.

Balıkesirspor Kulübü Başkanı Kadir Dağlı ve bazı futbolcular da okulun önüne gelerek etkinliğe destek verdi.

Vali Yazıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, yayalara yol verme hassasiyetinin daha fazla olması gerektiğini vurguladı.

"Önce insan, önce yaya" sloganını hatırlatan Yazıcı, "Bir cana zarar veriyorsak, gittiğimiz işin de kullandığımız aracın da bir kıymeti yok. Duyarlılık oluşturmak adına bu uygulamalar zaman zaman devam edecek. İnanıyoruz ki hiç kimsenin burnunun kanamadığı bir trafikte, can güvenliği, huzur ve güven içinde yaya olarak yaşamımızı devam ettireceğiz." ifadelerini kullandı.

Çanakkale

Çanakkale 18 Mart İlkokulu önündeki nöbete, Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Yarbay Alparslan Baysal, İl Jandarma Komutanı Albay Emrullah Büyük, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Farkındalık etkinliğine katılan protokol üyeleri tarafından araç sürücülerine ve yayalara bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürü Erdal Musaoğlu, programda yaptığı konuşmada, 16'sı il merkezinde olmak üzere Çanakkale'de 47 noktada 400 personelin nöbet tuttuğunu aktardı.

Yaya güvenliğini sağlamayı, önceliğin yayalarda olduğunu anlatmayı amaçladıklarına işaret eden Musaoğlu, "Bununla ilgili yıl boyunca gerek bilgilendirme gerekse denetim çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bazı günlerde bilgilendirme, bazı günlerde denetimler ve akabinde ceza uygulaması şeklinde faaliyetlerimiz devam ediyor. Uygulamanın başlamasından itibaren 270 araç sürücüsüne yaklaşık 130 bin lira tutarında cezai işlem uyguladık." diye konuştu.

Kütahya

Zafer Meydanı'nda başlayıp Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda devam eden etkinlikte, Kütahya Valisi Ömer Toraman, Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Çekiç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, emniyet ve jandarma personeli ile öğrenciler hazır bulundu.

Vali Toraman, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" kapsamında altyapı ile ilgili eksikliklerini tamamladıklarını, bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirdiklerini aktardı.

Yayaların karıştığı trafik kazalarının azaltılmasının hedeflendiğini söyleyen Toraman, "Burada maksat, sürücülere ceza uygulamak değil, vatandaşlarımızın bu konuda bilgilenerek kurala uymalarını sağlamak." dedi.

Etkinlikte, protokol üyeleri sürücülere broşürler dağıtarak yaya önceliği konusunda uyarı yaptı.

Bilecik

Bilecik Valisi Bilal Şentürk, il protokolü ve çocuklarla Atatürk Bulvarı'ndaki etkinliğe katıldı.

Sürücülerle sohbet eden Şentürk, öğrencilere Türk bayrağı hediye etti.

Şentürk, yaptığı açıklamada, yaya trafik güvenliğini artırmak üzere kentin 59 noktasında çalışma yürüttüklerini bildirdi.

Trafik güvenliğini sağlamak için hem yayalara hem de sürücülere düşen görevler olduğunu belirten Şentürk, şunları kaydetti:

"Yayalarımız öncelikle ışıklı geçitleri kullansın istiyoruz. Şoförlerimiz de önceliği yayalara versin. Işıkların olduğu yerde yeşil ışık kime yanıyorsa önceliğin ona ait olması lazım. Bu etkinlikte, uygulamanın Bilecik'te iyi bir noktaya geldiğini fark ettik. Pek çok sürücümüzün yayayı gördüğünde durakladığını, yavaşladığını, durduğunu görmüş olduk."

Yalova

Yalova Cumhuriyet Caddesi'ndeki yaya geçidinde düzenlenen etkinlikte konuşan Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Ekipler Amiri Sinan Tiryaki, ışıklı trafik işareti olmayan kavşaklarda, yaya ve okul geçitlerinde, ayrıca kavşak giriş çıkışlarında yayalara öncelik hakkı verildiğini dile getirdi.

Etkinlikle ilgili çalışmaların geçen sene başladığını hatırlatan Tiryaki, "Türkiye'de, yapmış olduğumuz denetim ve eğitim çalışmaları sayesinde yaya kaynaklı kazalarda yüzde 35'in üzerinde azalma kaydedildi. Yılda yaklaşık bin 700 yayaya çarpma olayı yaşanıyordu, bu yüzde 35 azaldı. Amacımız zaten yaya kazalarını azaltmaktı, bu hedefte de başarılı olduk." değerlendirmesinde bulundu.

Etkinliğe Yalova Valisi Muammer Erol, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şeref Tali, İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, kolluk personeli ve vatandaşlar katıldı.

Ordu

İçişleri Bakanlığının "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılını "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" ilan etmesi dolayısıyla düzenlenen etkinlik, Ordu'da Hükümet Caddesi üzerindeki 19 Eylül kavşağında yapıldı.

Vali Seddar Yavuz, buradaki konuşmasında, yaya geçitlerinde yayalara öncelik verilmesi hususuyla ilgili bugün nöbet tutacaklarını söyledi.

Yavuz, son dönemde bu uygulamalardan sonra yaya ölümleri oranında çok ciddi bir azalma olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bu kampanyadan sonra yayaların karıştığı kazalarda ciddi bir düşüş var. Dolayısıyla doğru bir adım attığımızı görüyor, bundan da büyük memnuniyet duyuyoruz. Trafik denetimlerimizi çok artırmış bulunuyoruz. Özellikle alkol ve uyuşturucu madde kullanan sürücülerin men edilmesi hususunda yoğun mesai harcıyoruz."

Rize

Rize Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hakan Dedebağı, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Müdür Yardımcısı Nahit Karakaş ve çocuklar, Rize Belediyesi önünde gerçekleştirilen etkinlikte sürücülere broşür dağıttı.

Özellikle öğrenci, jandarma ve trafik polisi ekipleri ile birlikte bu çalışmayı yürüttüklerini ifade eden Dalkıran, "Projenin başladığı tarih itibarıyla ilimizde, sürücülerle yaya geçitlerinde durma oranlarında ve yayaların karıştığı trafik kazalarında ciddi düşüşler meydana geldi." diye konuştu.

Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman ise il genelinde 13 farklı noktada 170 polis ekibi ile bu çalışmaları yürüttüklerini belirterek, hem sürücüler hem de yayaların bu projeyi benimsediğine şahit olduklarını kaydetti.

Giresun 

"Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz" kampanyası kapsamında, Giresun'da trafik polisleri, yaya geçitlerinde uygulama yaparak hem araçları hem de vatandaşları bilgilendirdi.

Burada Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları ile il protokolünün de katıldığı kampanyada sürücülere broşür ve kırmızı düdük dağıtıldı. Vatandaşlar ise karşıdan karşıya geçerken yaya geçidini kullanmaları yönünde uyarıldı. 

Kampanyaya, Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Jandarma Komutanı Albay Muhammed Sevinç ve diğer ilgililer katıldı. 

Gümüşhane

Gümüşhane'de Fatih Parkı'nda düzenlenen etkinliğe Vali Kamuran Taşbilek, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Etkinlik kapsamında akülü araç kullanan öğrenciler, yaya geçidi üzerinde kent protokolüne yol verdi. Yol verme etkinliğinin ardından öğrenciler ve kent protokolü, yaya geçitlerini kullandı.

Vali Taşbilek ve öğrenciler, yaya geçidinde yol veren sürücülere teşekkür belgesi ve karanfil takdim etti.

Trabzon 

Trabzon'daki etkinlik, Vali İsmail Ustaoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Demir, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla Atatürk Alanı'nda gerçekleştirildi.

Etkinliğe katılan protokol üyelerine yaya geçitlerinde araçları durdurarak yol veren öğrenciler, "Öncelik hayatın", "Dikkat hayat çıkabilir" ve "Dur" yazılı dövizler taşıdı.

Türkiye'nin trafik kazalarında çok sayıda can kaybı yaşadığına işaret eden Vali Ustaoğlu, bu acıların bir daha yaşanmaması adına toplum adına önemli farkındalık çalışmaları yürütüldüğünü söyledi.

Artvin

Artvin genelinde 31 yaya geçidinde yaklaşık 400 kolluk görevlisi, ikişer saat yaya nöbeti tuttu. 

İl genelinde başta okul giriş ve çıkışları olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşlarının önünde ve diğer yaya geçitlerinde, "Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz" sloganıyla düzenlenen etkinlikte, kolluk kuvvetleri ile öğrenciler proje kapsamında hazırlanan el broşürleri ile düdükleri sürücü ve yayalara dağıttı.

Sürücülere, yaya geçidi kullanımı ve yaya öncelikli trafik konusunda bilgilendirmelerde bulunuldu. 

Etkinliğe, Vali Yılmaz Doruk, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Bahtiyar Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, bazı kurum müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın