Euro
9.97
Dolar
8.41
BIST 100
1,408.81
Altın
1,810.38
Gündem, arşiv

Kırgızistan'dan 11. Cumhurbaşkanı Gül'e devlet nişanı

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Kırgız-Türk işbirliğinin derinleşmesine ve iki halk arasında dostluğun güçlendirilmesine yaptığı katkılarından dolayı" Kırgızistan Danaker Devlet Nişanı'na layık görüldü.

09.09.2014
Kırgızistan'dan 11. Cumhurbaşkanı Gül'e devlet nişanı

BİŞKEK

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Kırgız-Türk işbirliğinin derinleşmesine ve iki halk arasında dostluğun güçlendirilmesine yaptığı katkılarından dolayı" Kırgızistan Danaker Devlet Nişanı'na layık görüldü.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden, Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Danaker Devlet Nişanı verilmesini öngören kararı imzaladığı bildirildi.

Açıklamaya göre, Atambayev, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı görevinde bulunduğu süre boyunca Kırgızistan ile Türkiye arasındaki işbirliğinin her alanda derinleşerek ve güçlenerek yeni stratejik seviyeye çıktığını bildirdi

İki ülke arasında çok sıcak ve özel ilişkilerin geliştirildiğine dikkati çeken Atambayev, Kırgız-Türk ilişkilerinin ruhuna ve içeriğine doğrudan etkisi olan ortak kültürel, dilsel ve tarihsel kökleri olan iki halkın her zaman birbirine yardım elini uzattığını hatırlattı. 

Cumhurbaşkanı Atambayev, Gül'ün, Türk Dili Konuşan Ülkeler Konseyi çerçevesinde Türk halkları arasındaki bağları güçlendirmede kişisel katkısına da işaret etti. "Karşılıklı ziyaretler ve görüşmeler sonucunda, Kırgızistan ve Türkiye arasındaki ilişkiler kesinlikle bir ivme kazanmıştır" ifadesini kullanan Atambayev, Abdullah Gül'e, iki kardeş ülke arasındaki ikili işbirliğinin güçlendirilmesi için yaptığı büyük katkıdan dolayı teşekkür etti.

Ülkedeki olumlu değişikliklerine büyük ilgi ile yaklaşan Gül'ün, Kırgızistan'ın dostu olarak bilindiğini kaydeden Atambayev, kendisine uzun ömür, sağlık ve mutluluk diledi.

Danaker Ödülü

Danaker Devlet Nişanı, cumhurbaşkanı tarafından 1999 yılından bu yana halklar arasında barış, dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesine önemli katkısı olan devlet adamlarına veriliyor. Kırgızistan'da 2010'da iktidar değişikliğinin ardından Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva, Kırgızistan halkına ve devletine katkılardan dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Şubat 2011'de Danaker Devlet Nişanı takdim etmişti.

Ülkenin 4. Cumhurbaşkanı Atambayev de Bişkek ve Moskova'da Kırgız Manas Destanı'ndaki Manas kahramanın heykelinin hazırlanmasında ve ulaştırılmasında katkısı olan Rusya Federasyonu Gümrük Hizmetleri Başkanı ve Kırgız Rus Hükümetlerarası Komisyonu Eşbaşkanı Andrey Belyaninov'a Eylül 2012'de Danaker Devlet Nişanı'na layık görmüştü.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın